hetq.am: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության հասնելու համար որևէ խոչընդոտ չկա։ APA գործակալության փոխանցմամբ, նման հայտարարությամբ այդ երկրի առաջնորդը հանդես է եկել Բաքվի 10-րդ գլոբալ համաժողովում։
«Այն, ինչ անցած տարվա հոկտեմբերին համաձայնեցվել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, մասնավորապես՝ միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգման մասով, փաստացի ցույց է տալիս, որ չկա որևէ խոչընդոտ խաղաղության հասնելու համար»,- հայտարարել է Ալիևը։
Անդրադառնալով Արցախյան հակամարտության ամբողջ ընթացքին՝ Ալիևը պնդել է, թե, իբր, «Ադրբեջանը փորձել է Հայաստանի հետ հակամարտությունը կարգավորել խաղաղ ճանապարհով»։ «Հակամարտությունները կարելի է լուծել երկու ճանապարհով՝ խաղաղ և ոչ խաղաղ։ Մենք շատ էինք ձգտում Հայաստանի հետ հակամարտությունը կարգավորել խաղաղ ճանապարհով, չնայած նրան, որ Ադրբեջանում հայկական բռնազավթման հետևանքով առաջացել է հումանիտար ճգնաժամ»,- ասել է Ալիևը։
Նրա պնդմամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ցանկանում էր, որ արցախյան հակամարտությունը մեկընդմիշտ սառեցված մնա։ «1992 թվականին՝ հակամարտության մեկնարկից անմիջապես հետո, ԵԱՀԿ-ն ստեղծեց Մինսկի խումբը։ Բայց, ցավոք, 28 տարվա ընթացքում Մինսկի խումբը չներկայացրեց, չհասավ որևէ արդյունքի։ Եվ բանակցային գործընթացի վերջում մեզ թվում էր, որ նրանք ուղղակի ցանկանում են սառեցնել իրավիճակը։ Նրանք ցանկանում էին, որ այդ հակամարտությունը սառեցվի մեկընդմիշտ։ Բայց մենք դրա հետ չհամաձայնեցինք։ Մենք արեցինք այն, ինչ ճիշտ համարեցինք՝ օգտագործելով ինքնապաշտպանության մեր իրավունքը, ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը։ Մենք ուժով ազատագրեցինք մեր տարածքները։ Դա մեր օրինական իրավունքն էր»,- նշել է Ալիևը՝ մեկ անգամ ևս փաստելով, որ 44-օրյա պատերազմը սկսել է հենց ադրբեջանական կողմը՝ երկրի բարձր ղեկավարության հրամանով։
Ալիևի խոսքով՝ 44-օրյա պատերազմից հետո իրենք հանդես են եկել խաղաղության բանակցությունների մեկնարկի նախաձեռնությամբ և ներկայացրել հինգ հայտնի սկզբունքները, որոնք կարող էին դառնալ, ըստ Ալիևի, Հայաստանի հետ խաղաղություն կնքելու հիմքը։ «Հուսանք, որ միջազգային դերակատարները, որոնք փորձում են նպաստել այս հարցին, Հայաստանին կհամոզեն բաց չթողնել այս շանսը»,- հայտարարել է Ալիևը։
Ադրբեջանի նախագահը նաև ասել է, որ «Հայաստանը կորցրել է իր շանսը՝ դառնալու անկախ երկիր»։ «Նրանք դարձել են ամբողջությամբ կախյալ, իր տեսակով մեկ այլ երկրի գաղութ, իսկ հիմա, միգուցե, և այլ երկրների։ Մեր դեմ ագրեսիայի պատճառով նրանք բաց են թողել իրենց շանսը՝ դառնալու անկախ և կառուցելու իրենց ապագան։ Հիմա նրանք շանս ունեն իրենց հարևանների համար դառնալու հարևան։ Մենք խաղաղություն ենք ցանկանում։ Մենք ևս մեկ պատերազմ չենք ցանկանում։ Եվ մենք կարծում ենք, որ կհասնենք խաղաղության»,- եզրափակել է Ալիևը։

President of Azerbaijan Ilham Aliyev has stated that there are no obstacles to achieving peace between Azerbaijan and Armenia. According to the APA agency, the leader of that country made such a statement at the 10th global conference in Baku.
"What was agreed between Azerbaijan and Armenia in October last year, in particular, regarding respect for each other's sovereignty and territorial integrity, actually shows that there is no obstacle to achieving peace," Aliyev said.
Addressing the entire course of the Artsakh conflict, Aliyev claimed that "Azerbaijan tried to settle the conflict with Armenia peacefully". "Conflicts can be resolved in two ways: peacefully and non-peacefully. We tried very hard to settle the conflict with Armenia in a peaceful way, despite the fact that a humanitarian crisis has arisen in Azerbaijan as a result of the Armenian occupation," said Aliyev.
According to him, the OSCE Minsk Group wanted the Artsakh conflict to remain frozen once and for all.
"In 1992, immediately after the start of the conflict, the OSCE created the Minsk Group. But, unfortunately, for 28 years, the Minsk Group did not present and did not achieve any results. And at the end of the negotiation process, it seemed to us that they just wanted to freeze the situation. They wanted that conflict to be frozen once and for all. But we did not agree with that. We did what we thought was right, using our right to self-defense, the UN Charter. We liberated our territories by force. It was our legal right," Aliyev noted, stating once again that the 44-day war was started by the Azerbaijani side on the order of the country's top leadership.
According to Aliyev, after the 44-day war, they took the initiative to start peace negotiations and presented the five well-known principles, which, according to Aliyev, could become the basis for concluding peace with Armenia. "Let's hope that the international bodies who are trying to contribute to this issue will convince Armenia not to miss this chance," said Aliyev.
The President of Azerbaijan also said that "Armenia has lost its chance to become an independent country."
"They have become completely dependent, a kind of colony of another country, and now, maybe, of other countries as well. Because of the aggression against us, they missed their chance to become independent and build their future. Now they have a chance to become neighbors for their neighbors. We want peace. We do not want another war. And we believe that we will achieve peace," Aliyev concluded.