1lurer.am: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մտահոգիչ է համարում այն փաստը, որ մինչև հիմա չի գործարկվել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետով սահմանված միջազգային մեխանիզմը:
Կառավարության նիստի ընթացքում նա հիշեցրեց՝ 7-րդ կետում ասվում է՝ ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են ԼՂ տարածք և հարակից շրջաններ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի վերահսկողության ներքո:
«Սա նշանակում է, որ ԼՂ Հադրութի շրջանի, Շուշիի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջանների, Շահումյանի շրջանի, Գետաշենի, Լաչինի և ԼՂ հարակից և այլ շրջանների հայերի վերադարձի միջազգային մեխանիզմներ պետք է գործարկվեն»,- ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը նշեց, որ ԱԳ նախարարին հանձնարարել է այս թեմայով պաշտոնական բանակցություններ սկսել ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի հետ:
«Այս կապակցությամբ պետական մարմինների են դիմում նաև Բաքվի, Շիրվանի, Սումգայիթի, Կիրովաբադի, Խանլարի, Շամխորի, Նախիջևանի և Ադրբեջանի այլ շրջանների էթնիկ զտման ենթարկված հայության ներկայացուցիչներ՝ բողոքելով, թե ինչպես մենք նրանց իրավունքների՝ միջազգային խաղաղապահ ուժերի ուղեկցությամբ իրենց տները վերադառնալու հարցը չենք բարձրացնում:
Խնդիրն այն է, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 7-րդ կետը վերաբերում է միայն ԼՂ-ի և նրան անմիջապես հարակից շրջանների փախստականներին և ներքին տեղահանվածներին, բայց սա, իհարկե, խոչընդոտ չէ, որ Բաքվի, Շիրվանի, Սումգայիթի, Կիրովաբադի, Խանլարի, Շամխորի, Նախիջևանի և Ադրբեջանի այլ շրջանների էթնիկ զտման ենթարկված հայության ներկայացուցիչները ինքնակազմակերպվեն և գույքային, վերադարձի և այլ իրավունքները պաշտպանեն միջազգային ատյաններում»,- ասաց Փաշինյանը:

RA Prime Minister Nikol Pashinyan considers the fact that the international mechanism defined by point 7 of the tripartite statement of November 9, 2020, has not been activated yet.
During the government session, he reminded that in point 7 it is stated that internally displaced persons and refugees return to the NK territory and adjacent regions under the supervision of the United Nations High Commissioner for Refugees.
"This means that international mechanisms for the return of Armenians from Nagorno-Karabakh Hadrut, Shushi, Martuni and Martakert regions, Shahumyan, Getashen, Lachin and adjacent and other regions of Nagorno-Karabakh should be launched," said the Prime Minister.
Pashinyan noted that he instructed the Foreign Minister to start official negotiations on this topic with the UN High Commissioner for Refugees.
"Representatives of ethnically cleansed Armenians from Baku, Shirvan, Sumgait, Kirovabad, Khanlar, Shamkhor, Nakhichevan and other regions of Azerbaijan are also appealing to state bodies, complaining that we do not raise the issue of their rights to return to their homes accompanied by international peacekeeping forces.
The problem is that point 7 of the statement of November 9 refers only to refugees and internally displaced persons of Nagorno-Karabakh and the regions immediately adjacent to it, but this, of course, does not prevent those ethnically cleaned Armenians from Baku, Shirvan, Sumgait, Kirovabad, Khanlar, Shamkhor, Nakhichevan and other regions of Azerbaijan to organize themselves, return and defer their rights in international courts," Pashinyan sais.