Ադրբեջանի օմբուդսմենի ներկայացուցիչներն այցելել են Ադրբեջանի բանտերում պահվող ՀՀ քաղաքացիներին |azatutyun.am|
20:29 - 17 մարտի, 2023
azatutyun.am: Ադրբեջանի օմբուդսմենի պաշտոնական ներկայացուցիչներն այցելել են Բաքվի թիվ 1 Քրեակատարողական հիմնարկ, որտեղ պահվում են ՀՀ քաղաքացիներ, այս մասին հայտնում է «Թուրան» գործակալությունը։
«Նրանք ընդունել և լսել են բազմաթիվ կալանավորների, այդ թվում՝ Հայաստանի քաղաքացիների, որոնք ձերբակալվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ից հետո», - վկայակոչելով պաշտոնական հաղորդագրությունը՝ հայտնում է լրատվամիջոցը։
Աղբյուրի համաձայն՝ ճաղերի ետևում պահվող հայերին «տրամադրվել են իրենց իրավունքներին վերաբերող իրենց լեզվով օրենսդրական ակտեր»։
«Պարբերական հանդիպումների ժամանակ նշվել է, որ այդ անձանց նկատմամբ պահպանվում են օրենքի պահանջները, ապահովվում են նրանց իրավունքները, ցուցաբերվում է անհրաժեշտ բժշկական և հոգեբանական օգնություն, արդյունավետ կազմակերպվում է ժամանցը», - ասվում է հաղորդագրությունում։

Representatives of the Ombudsman of Azerbaijan visited the citizens of Armenia held in the prisons of Azerbaijan |azatutyun.am|
The official representatives of the Ombudsman of Azerbaijan visited Baku Penitentiary No. 1, where RA citizens are kept, “Turan” agency reports.
“They received and listened to a number of detainees, including citizens of Armenia, who were arrested after November 10, 2020,” the media reports, citing the official message.
According to the source, Armenians kept behind bars “were provided with legislative acts in their own language regarding their rights”.
“During the regular meetings, it was noted that the requirements of the law are observed for these persons, their rights are ensured, the necessary medical and psychological assistance is provided, and entertainment is effectively organized,” the message says.
According to the assurance of the Azerbaijani HRD office, the Armenian prisoners of war did not have any complaints.