Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել  ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը և Էնթոնի Բլինքենը մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, տարածաշրջանում հաղորդակցության ուղիների բացման հեռանկարների շուրջ: ԱՄՆ պետքարտուղարը վերահաստատել է Լաչինի միջանցքն անհապաղ վերաբացելու մասին իր կոչը և ընդգծել, որ ԱՄՆ-ն պատրաստակամ է շարունակել աջակցությունը վերոնշյալ գործընթացներին:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում վարչապետ Փաշինյանը մտահոգություն է հայտնել վերջին շրջանում Ադրբեջանի կողմից աճող ագրեսիվ հռետորաբանության կապակցությամբ:

Nikol Pashinyan had a telephone conversation with US Secretary of State Anthony Blinken
Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with Anthony Blinken, Secretary of State of the United States of America.
The interlocutors discussed issues related to the humanitarian crisis caused by Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor.
Nikol Pashinyan and Anthony Blinken exchanged thoughts on the perspectives of the regulation of Armenia-Azerbaijan relations and the opening of communication channels in the region. The US Secretary of State reiterated his call for the immediate reopening of the Lachin Corridor and emphasized that the US is ready to continue supporting the above-mentioned processes.
During the telephone conversation, Prime Minister Pashinyan expressed his concern regarding the recently increasing aggressive rhetoric by Azerbaijan.