ՊԲ երկու զինծառայող զենքի օգտագործման կանոնները խախտելու հետևանքով վիրավորում են ստացել․ նրանց վիճակը գնահատվում է ծանր․ Արցախի ՊՆ
12:10 - 09 օգոստոսի, 2022
Օգոստոսի 8-ի լույս 9-ի գիշերը և այսօր՝ ժամը 12:00-ի դրությամբ օպերատիվ իրադրությունը շփման գծում, չնայած պահպանվող լարվածությանը, հարաբերականորեն կայուն է եղել։
Այս մասին հայտնում են Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունից։
«Որոշ հատվածներում ադրբեջանական զինուժի ստորաբաժանումները կրկին խախտել են հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ։ Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հետ միասին շարունակում են քայլեր ձեռնարկվել իրավիճակի հետագա կայունացման ուղղությամբ։
Օգոստոսի 8-ին, զենքի (պայթուցիչի) օգտագործման կանոնները խախտելու և անվտանգության կանոնները չպահպանելու հետևանքով վիրավորում են ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայողներ Գուրգեն Ալյոշայի Դանիելյանը և Արթուր Յուրիկի Առուշանյանը։ Վիրավորների վիճակը գնահատվում է ծանր։

Two soldiers of the Armed Forces injured as a result of violating the rules of using weapons, their condition is assessed as serious -   Artsakh Ministry of Defense
12:10 - 09 August, 2022
Two soldiers of the Armed Forces injured as a result of violating the rules of using weapons, their condition is assessed as serious - Artsakh Ministry of Defense
On the night of August 8-9 and today, as of 12 pm, the operational situation on the contact line, despite the tension, was relatively stable,  press service of the Artsakh Ministry of Defense reports.
"In some areas, the units of the Azerbaijani armed forces have violated the ceasefire regime again by using firearms of different calibers. Together with the Russian peacekeeping troops, steps are being taken to further stabilize the situation.
On August 8, as a result of violating the rules for the use of weapons (explosives) and not following the safety rules, the contract servicemen of the Defense Army Gurgen Danielyan and Artur Arushanyan were injured. The condition of the injured is considered serious. An investigation is being conducted to find out the details of the incident," the report says.