ԱՊՀ դիտորդները չեն արձանագրել այնպիսի խախտումներ, որոնք  կարող են ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա |armenpress.am|
12:43 - 21 հունիսի, 2021
ԱՊՀ դիտորդները չեն արձանագրել այնպիսի խախտումներ, որոնք կարող են ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա |armenpress.am|
armenpress.am: ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունն արձանագրել է, որ ՀՀ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում չեն եղել այնպիսի խախտումներ, որոնք  կարող են ազդեցություն ունենալ ընտրությունների արդյունքների վրա:
Այս մասին ասուլիսում ասաց դիտորդական առաքելության ղեկավար Իլհոմ Նեմատովը:
Նեմատովը հիշեցրեց, որ դիտորդական առաքելության կազմում եղել է 96 անձ: Նա վստահեցրեց, որ կազմում եղել են  փորձառու անձինք, պատգամավորներ, ներկայացուցիչներ՝ Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Մոլդովայից, Ռուսաստանից, Տաջիկստանից, Ուզբեկստանից, ինչպես նաև  ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովից, ՀԱՊԿ միջխորհրդարանական վեհաժողովից,  ռուս-բելառուսական միությունից: Դիտորդները եղել են 700 ընտրատեղամասում:
Նեմատովի գնահատմամբ՝ ընտրությունները սկսվել են առանց իրարանցման, աղմուկի, ընտրատեղամասերը բացվել են ժամանակին՝ 08:00-ին: Դիտորդները միասին պատրաստել են վերջնական փաստաթուղթ՝ արդյունքների վերաբերյալ:
«Ընտրությունների գործընթացն անցել է Ընտրական օրենքի պահանջներին համապատասխան: Դիտորդները չեն արձանագրել այնպիսի խախտումներ, որոնք  կարող են ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա»,- ասաց Նեմատովը:
Նա նշեց նաև գործընթացի բարձր կազմակերպչական մակարդակի մասին: Նեմատովի խոսքով՝ ընտրությունները կազմակերպվել, անցկացվել են ՀՀ սահմանադրության ու Ընտրական օրենսգրքի պահանջներին համապատասխան: Առաքելության ղեկավարն ամենակարևորը համարեց այն, որ ընտրություններին մասնակցել է 25 քաղաքական ուժ: Ըստ նրա՝ դա Հայաստանի ընտրողներին ընտրության հնարավորություն է տալիս:
Դիտորդների խոսքով՝ թերացումներ եղել են, սակայն դրանք համակարգային բնույթ չեն կրել:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ամփոփել է հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախնական արդյունքները: Ըստ նախնական արդյունքների՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստացել է ընտրողների 53.92 տոկոս ձայները, «Հայաստան» դաշինքը՝  21.04 տոկոսը, իսկ «Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ 5.23 տոկոսը:

12:43 - 21 June, 2021
armenpress.am: The CIS observer mission in Armenia hasn’t registered any violations during the June 20 snap parliamentary elections which could affect the results, Head of the mission Ilhom Nematov said at a press conference today in Yerevan.
He reminded that their mission involved 96 observers, assuring that they were two well-experienced people, MPs, representatives from Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Russia, Tajikistan, Uzbekistan, as well as the CIS Inter-Parliamentary Assembly, the CSTO Parliamentary Assembly, the Russian-Belarusian Union. The CIS observers have been to 700 polling stations.
Nematov stated that the elections started calmly, without any noise, the polling stations opened on time, at 08:00. The observers have together prepared a final document about the results.
“The election process was held in accordance with the requirements of the Electoral Code. The observers haven’t recorded any violations that could affect the election results”, Nematov said.
He also emphasized the high level of the organization of the election process. According to him, the elections were organized and held in accordance with Armenia’s Constitution and Electoral Code. He highlighted the fact that 25 political forces participated in the elections, adding that this gives Armenian voters an opportunity for choice.
The observers registered some shortcomings but stated they are not of a systematic nature.
It should be reminded that according to the election results, the "Civil Contract" party has received 53.92  % of the votes, the "Armenia" alliance comes second with 21.04 %, the "I Have the Honor" ("Pativ Unem") alliance is the third with 5.23 % of the votes. The "Prosperous Armenia" Party and the "Republic" Party have received 3.96 % and 3.04 % respectively.