«Մենք հաստատում ենք, որ ընտրակաշառք բաժանվել է»,- լրագրողներին հայտնել է «Անկախ դիտորդ» դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչ Դանիել Իոաննիսյանը ասուլիսի ժամանակ։ Ընտրակաշառքի կասկածանքով ձերբակալումների շուրջ Դանիել Իոաննիսյանը ստույգ տեղեկություն չուներ, թե արդյոք հենց այդ անձինք են ընտրակաշառք բաժանել, բայց իրենց տեղեկության համաձայն՝ նման դեպքեր Գյումրիում տեղի են ունեցել։   Ընդհանուր առմամբ դիտորդական առաքելությունը առանձնացրել է Փարաքարի 7 և Գյումրիում 11 ընտրատեղամաս, որտեղ ամենաշատն են խախտումներ արձանագրվել։ Դիտորդական աշխատանքի իրականացմանը խոչընդոտելու 2 դեպք է արձանագրվել` մեկը Գյումրիում, մյուսը՝ Փարաքարում։ Դիտորդական առաքելությունը 9 ընտրատեղամասում անբավարար է գնահատել հանձնաժողովի աշխատանքը՝ իր իրավունքները և պարտականություններին չտիրապետելու, ընտրական օրենսգիրքին չտիրապետելու հիմքով։ Արձանագրվել են ընթացակարգային խախտման դեպքեր 12 տեղամասում,  կուտակումներ 8 տեղամասում, բաց քվեարկության դեպք 6 տեղամասում, 5  տեղամասում գրանցվել է վիճաբանության 6 դեպք՝ երկու դեպք մեկ տեղամասում։ Ինչ վերաբերում է բաց քվեարկության դեպքերին՝ Իոաննիսյանը ներկայացրեց, որ դա մեծամասամբ ծրարների անորակ լինելու հետևանք է․ վատ են արտադրված և լրիվ չեն բացվում և ընտրողը պետք է ջանք գործադրի, որ քվեաթերթիկը կարողանա ամբողջությամբ տեղավորել և ծրարել։ Ընտրողները, ովքեր դժվարացել են այդ գործընթացում, փորձել են քվեախցիկից դուրս գալ հասկանալու ինչպես վարվել, և դա համարվել է բաց քվեարկություն։ Դանիել Իոաննիսյան նորից անդրադարձավ քվեաթերթիկի հափշտակման մասին միջադեպին, որպես աննախադեպ խախտում, երբ ընտրողը չէր ցանկացել քվեարկել, փոխարենը դատարկ ծրար նետել։ Ընտրատեղամասում մի քանի անգամ զգուշացրել են կտրոնը թողնել և դուրս գալ, սակայն ընտրողը դուրս է եկել քվեաթերթիկով։ Այս միջադեպը «Ինֆոքոմը» ևս արձանագրել էր, որի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։ Անդրդառնալով «Մեր քաղաքը» դաշինքի հայտարարությանը, թե Հակակոռուպցիոն կոմիտեն խոչընդոտել է քաղաքական ուժի գործողություններին, Իոաննիսյան նշել է՝ «Ընտրությունների օրը քաղաքական ուժի միակ գործառույթը ընտրատեղամասում իր քվեներին տեր կանգնելն է, ընտրական օրենսգրքի տրամաբանությունը չի ենթադրում, որ ընտրության օրը քաղաքական ուժը ընտրությունների հետ կապված որևէ այլ կազմակերպչական աշխատանք կարող է անել…։ Ոչ մի քաղաքական ուժ չի կարող հուշել, հիշեցնել ընտրողին իր ընտրության մասնակցության մասին կամ ուղեկցել ընտրատեղամաս»։
Ընտրական գործընթացում արձանագրվել է ատելության, խտրական խոսքի ու հասարակության բևեռացման բարձր մակարդակ․ ՄԻՊ
Մարտի 30-ին՝ Գյումրի և Փարաքար համայնքներում տեղի ունեցող տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների օրը, Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն աշխատել է վաղ առավոտից։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՄԻՊ գրասենյակը։ «Պաշտպանի հանձնարարությամբ, ի թիվս այլնի, ուսումնասիրվել է լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում զետեղված ավելի քան 300 հրապարակում։ Մշտադիտարկման արդյունքում արձանագրվել են ընտրողների ուղղորդումների, տեղամասերում կողմնակի անձանց ներկայության, կուտակումների, քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու, ընտրատեղամասերի կահավորման վիճակի, տեղամասային կենտրոններում ընտրողների ցուցակների` տեսանելի տեղում փակցված չլինելու հետ կապված և այլ խնդիրների առնչությամբ հրապարակումներ: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հատուկ ուշադրությամբ ուսումնասիրել է լրագրողների և դիտորդների աշխատանքի հնարավոր խոչընդոտների վերաբերյալ տեղեկատվությունը։ Բացի այդ, Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ մշտադիտարկման այցեր են իրականացվել տեղամասային կենտրոններ՝ ընտրական գործընթացի՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մատչելիությունը դիտարկելու նպատակով։ Մշտադիտարկման չհայտարարված այցին մասնակցել են նաև հաշմանդամություն ունեցող անձինք։ Այդ համատեքստում արձանագրվել են տեղամասային կենտրոնին հարող տարածքի, շենքերի, քվեարկության սենյակի, այդ թվում՝ սենյակի գտնվելու հարկի, բավարար լուսավորության, սանհանգույցի մատչելիության ապահովման հետ կապված խնդիրներ։ Ընդ որում, նշված խնդիրներն արձանագրվել են նաև Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքում հրապարակված մատչելի և մասամբ մատչելի տեղամասային կենտրոնների ցանկում՝ որպես այդպիսիք նշված տեղամասային կենտրոններում։ Այսպես, օրինակ՝ արձանագրվել է, որ ցուցակում քվեարկության սենյակը նշված է եղել առաջին հարկում, մինչդեռ, գտնվել է նկուղային հարկում, իսկ մուտքը եղել է միայն աստիճաններով։ Արձանագրվել են նաև հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար տեղեկատվության մատչելիության ապահովման հետ կապված խնդիրներ։ Տեղամասային կենտրոններն ապահովված չէին խոշորացույցերով, առկա էր քվեաթերթիկների համար բրայլյան կաղապարների կիրառության վերաբերյալ իրազեկվածության պակաս և այլն։ Տեղեկատվություն է ստացվել նաև այն մասին, որ անձը, հաշմանդամությամբ պայմանավորված, չի կարողացել տանից դուրս գալ և իրացնել իր ընտրական իրավունքը, ինչը հետևանք է նաև շրջիկ արկղի միջոցով քվեարկությանը մասնակցելու օրենսդրական հնարավորության բացակայության։ Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրական գործընթացների ընթացքում արձանագրվել է ատելության, խտրական խոսքի ու հասարակության բևեռացման բարձր մակարդակ, ինչն անթույլատրելի է: Ընտրական գործընթացների ժամանակահատվածում արձանագրված խնդիրները կամփոփվեն և գրություններ կհասցեագրվեն պետական իրավասու մարմիններին»,- ասվում է ՄԻՊ հաղորդագրության մեջ։
21:54 - 30 մարտի, 2025
ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել ընտրությունների օրը իրականացված աշխատանքների մասին։ Հաղորդագրությունն ամբողջությամբ՝ ստորև․ «Մարտի 30-ին՝ ժամը 20։00-ի դրությամբ, ՆԳՆ ոստիկանության կողմից նախաքննական մարմին է ուղարկվել ենթադրյալ հանցագործության վերաբերյալ 6 հաղորդում։ Մասնավորապես՝ քարոզչություն կատարելուն կամ կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելու, կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելու՝ 1, խուլիգանության ու ընտրական գործընթացի պատշաճ կազմակերպման համար անհրաժեշտ առարկաները հափշտակելու՝ 1, քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու՝ 2, ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի իրականացումը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը կամ հանրաքվեին մասնակցող անձանց իրավունքների կամ պարտականությունների իրականացմանը խոչընդոտելու 2 հաղորդում։ Որպես պատահար գրանցված և ստուգման փուլում գտնվող 14 հաղորդումներից 4 ահազանգ ստացվել է քաղաքացիներից, իսկ 6-ը՝ մամուլում և սոցիալական հարթակներում ընտրությունների վերաբերյալ հրապարակումներից։ ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության կողմից կատարված աշխատանքների մասին․ ընտրողների լրացուցիչ ցուցակներում ընդգրկվելու մասին դիմում ներկայացրել և տեղեկանք է ստացել 61 անձ, որոնցից՝ Գյումրի համայնքում՝ 33 քաղաքացի, Փարաքար համայնքում՝ 28 քաղաքացի։ Ընտրություններին մասնակցելու համար ժամանակավորապես տրվող անձը հաստատող փաստաթուղթ (ձև 9) ստացել է 13 անձ, որոնցից՝ Գյումրի համայնքում՝ 8 քաղաքացի Փարաքար համայնքում՝ 5 քաղաքացի, ՆԳՆ շրջիկ ձևաչափով սպասարկման գրասենյակների աշխատակիցները 311 քաղաքացու տրամադրել են խորհրդատվություն․ Գյումրի համայնքում՝ 210 քաղաքացի, Փարաքար համայնքում՝ 101 քաղաքացի: ՆԳՆ թեժ գծին ընտրությունների վերաբերյալ հեռախոսազանգեր չեն ստացվել։ ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունում գործող «Զանգերի կենտրոնում» ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման վերաբերյալ ստացվել է 2 զանգ»։
Ձերբակալված Անահիտ Խալաթյանին գաղտնի տեղափոխել են Երևան՝ առանց պաշտպանին տեղյակ պահելու․ իրավապաշտպան
Ձերբակալված Անահիտ Խալաթյանին գաղտնի տեղափոխել են Երևան՝ առանց պաշտպանին տեղյակ պահելու։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է իրավապաշտպան Արսեն Բաբայանը: «Հակակոռուպցիոն կոմիտեն մանր ժուլիկություններ է սկսել։ Ձերբակալված Անահիտ Խալաթյանի պաշտպանին Հակակոռուպցիոնը նախ խոստացավ քննիչի Գյումրի ժամանելուն պես տեղեկացնել: Կանխատեսելով, որ ստելու են, պաշտպանը կրկին այցելեց Շիրակի մարզի քրեական ոստիկանություն, որտեղ պահվում էր տիկին Անահիտը: Այցելությամբ պարզվեց, որ քննիչն արդեն ժամանել է: Այս անգամ քննիչը խոստացավ նյութերին ծանոթանալուց անմիջապես հետո հրավիրել պաշտպանին: Նորից կանխատեսելով, որ սուտը շարունակվելու է պաշտպանը կրկին այցելեց Շիրակի մարզային ոստիկանություն: Այս անգամ պարզվեց, որ տիկին Անահիտին գաղտնի տեղափոխել են Երևան: Ահա այն փաստը, որ այս ձերբակալման համար չկա որւեէ հիմք, այլապես այդ կառույցը չէր դիմի նիկոլիզմին: Արդեն հասնում եմ Երևան»: Ավելի վաղ «Մեր քաղաքը» դաշինքը, որի ցուցակը Գյումրու ՏԻՄ արտահերթ ընտրություններում գլխավորում է Մարտուն Գրիգորյանը, հայտարարել է, որ «քաղաքացիական հագուստով անհայտ անձինք բռնի ուժով առևանգել են իրենց ավագանու անդամության թեկնածու Անահիտ Խալաթյանին»։ Ավելի ուշ Հակակոռուպցիոն կոմիտեից հայտնեցին, որ «Մեր քաղաքը» դաշինքը ավագանի անդամի թեկնածուն և մի շարք այլ անձինք ձերբակալվել են կոմիտեի աշխատակիցների կողմից հանցանք կատարելու անմիջականորեն ծագած կասկածի հիմքով: