Վարչապետն ընդունել է Հունաստանի ԱԳ նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից։
Վարչապետը ողջունել է պարոն Դենդիասի այցը Երևան և նշել հայ-հունական հարաբերությունների դինամիկ զարգացման կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը վստահություն է հայտնել, որ այս այցը նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ փոխգործակցությանը: Միաժամանակ, ՀՀ կառավարության ղեկավարն ընդգծել է Նյու Յորքում կայացած Հայաստանի, Հունաստանի և Կիպրոսի ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպման կարևորությունը՝ մարտահրավերներին համատեղ դիմագրավելու, տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղություն ապահովեու, ինչպես նաև տարբեր ուղղություններով հարաբերություններն ընդլայնելու առումով: Վարչապետը հույս է հայտնել, որ բարձր մակարդակի փոխայցելությունները կկրեն ինտենսիվ բնույթ:
Նիկոս Դենդիասը նշել է, որ Հունաստանը ևս մեծապես կարևորում է Հայաստանի հետ բազմակողմ հարաբերությունների հետևողական զարգացումը: Նա նշել է, որ Նյու Յորքում կայացած եռակողմ հանդիպումը եղել է արդյունավետ ու քննարկումներն այդ ձևաչափով կրելու են շարունակական բնույթ: Հունաստանի ԱԳ նախարարի խոսքով՝ հույն և հայ-ժողովուրդներին միմյանց է կապում դարավոր բարեկամությունը և իրենք հանձնառու են երկկողմ փոխգործակցությունը բարձրացնել նոր մակարդակի:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ: Վարչապետ Փաշինյանը մանրամասն անդրադարձել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքներին: Կառավարության ղեկավարը ՀՀ տարածքից ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերման և նոր ագրեսիա թույլ չտալու առումով ընդգծել է միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի կարևորությունը: Վարչապետը նաև անդրադարձել է տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման շուրջ Հայաստանի դիրքորոշումներին:
Նիկոս Դենդիասը հավելել է, որ Հունաստանը կներդնի բոլոր ջանքերը՝ նպաստելու ժողովրդավարական ու եղբայրական Հայաստանի առաջ ծառացած մարտահրավերների հաղթահարմանը:

Nikol Pashinyan received the delegation led by the Greek Foreign Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation led by Greek Foreign Minister Nikos Dendias. This was reported by the RA Prime Minister's Office.
The Prime Minister welcomed the visit of Mr. Dendias to Yerevan and noted the importance of the dynamic development of Armenian-Greek relations. Nikol Pashinyan expressed confidence that this visit will give a new impetus to bilateral cooperation. At the same time, the head of the RA government emphasized the importance of the tripartite meeting of the foreign ministers of Armenia, Greece, and Cyprus held in New York in terms of jointly facing challenges, ensuring stability and peace in the region, as well as expanding relations in different directions. The Prime Minister expressed hope that high-level mutual visits will be intensive.
Nikos Dendias noted that Greece also attaches great importance to the consistent development of multilateral relations with Armenia. He noted that the tripartite meeting held in New York was effective and the discussions will continue in that format. According to the Greek Foreign Minister, the Greek and Armenian peoples are connected by age-old friendship and they are committed to raising bilateral cooperation to a new level.
The interlocutors exchanged ideas on the processes taking place in the South Caucasus. Prime Minister Pashinyan detailed the consequences of Azerbaijan's aggression toward the sovereign territory of Armenia. The head of the government emphasized the importance of an adequate reaction from the international community in terms of withdrawing the Azerbaijani units from the RA territory and preventing new aggression. The Prime Minister also referred to Armenia's positions regarding the unblocking of transport infrastructures in the region, and demarcation between Armenia and Azerbaijan.
Nikos Dendias added that Greece will make every effort to contribute to overcoming the challenges faced by democratic and fraternal Armenia.