Սեպտեմբերի 14-ին հանդիպեցի Ալիևին, որպեսզի կոչ անեմ վերջ տալ բռնությանը. Ֆիլիպ Ռիքեր
Սեպտեմբերի 14-ին հանդիպեցի Ալիևին, որպեսզի կոչ անեմ վերջ տալ բռնությանը. Ֆիլիպ Ռիքեր |armenpress.am|
armenpress.am: ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Ֆիլիպ Ռիքերն անդրադարձել է սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ իրականացված ագրեսիային,  դրանից հետո երկու երկրների միջև ընթացող  բանակցությունների հեռանկարներին: Ռիքերը թեմային անդրադարձել է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում տեղի ունեցած քննարկման ընթացքում:
«Ես տարածաշրջանում էի սեպտեմբերի 13-14-ին տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների ժամանակ և հանդիպեցի նախագահ Ալիևի հետ, որպեսզի կոչ անեմ դադարեցնել բռնությունը: Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ իմ հանդիպումները զուգորդվում էին երկու երկրների ղեկավարությունների հանդիպումներին պետքարտուղար Բլինքենի, Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի, պետքարտուղարի օգնական Դոնֆրիդի, ինչպես նաև պաշտպանության նախարարության մեր գործընկերների հետ: Մինչ այս պահը մենք շարունակում ենք ջանքերը, և ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և այլ գործընկերներ երկրների ջանքերը հիմքեր նախապատրաստեցին  Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև հանդիպումների շարքի համար՝ խաղաղության հետ կապված հարցերը քննարկելու համար»,- ասել է Ռիքերը:
Նա հավելել է՝ չնայած վերջին ռազմական գործողություններին՝  իրենց ոգեշնչում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարությունների մասնակցության տեմպը խաղաղ գործընթացին: «Ղեկավարները վերջին ամիսների ընթացքում ԵՄ-ի միջնորդությամբ մի քանի անգամ հանդիպել են բանակցությունների համար, վերջին անգամ՝ հոկտեմբերի 6-ին, Պրահայում: Պրահայի հանդիպումը 2 նշանակալի արդյունքի հանգեցրեց, որոնք կարող են խաղաղության ճանապարհը շարունակելու հիմք լինել: Խոսքը 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագիրը փոխադարձ ճանաչելու մասին է՝ որպես հիմք սահմանի հարցերը քննարկելու համար, ինչպես նաև ԵՄ դիտորդներ ուղարկելու որոշման մասին է»,- ասել է Ռիքերը

‘I met with President Aliyev on September 14 to urge an end to the violence’ – U.S. Co-Chair of OSCE Minsk Group
U.S. Senior Advisor for Caucasus Negotiations, Co-Chair of the OSCE Minsk Group Philip Reeker commented on the latest aggression of Azerbaijan against Armenia and the prospects of the ongoing negotiations between the two countries.
“I was in the region during the September 13-14 fighting and met with President Aliyev on September 14 to urge an end to the violence”, Mr. Reeker said during the Senate Foreign Relations Committee hearing. “My meetings with Armenian and Azerbaijani leaders paralleled urgent and around-the-clock engagements with leadership of the two countries by Secretary Blinken, National Security Advisor Jake Sullivan, Assistant Secretary Donfried, and Deputy Assistant Secretary Erika Olson, as well as by our colleagues at the Department of Defense. Those engagements have continued since, and the joint efforts of the United States, EU, and partner countries have paved the way for a series of meetings between Armenian and Azerbaijani leaders to discuss peace”, he said.
Mr. Reeker added that despite recent hostilities, they are encouraged by the pace of engagement by Armenian and Azerbaijani leadership in the peace process. “The leaders have met for negotiations on multiple occasions in recent months as part of an EU-facilitated peace process, most recently in Prague on October 6. The Prague meeting produced two meaningful outcomes that have the potential to pave the way for peace: mutual recognition of the 1991 Almaty Declaration as a basis for border discussions, and acceptance of an EU “Monitoring Capacity” with the potential to build confidence amongst the sides and deescalate potential hostilities”, he said.