Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունների խորացմանը. ՀՀ փոխվարչապետն ընդունել է  ԱՄՆ ժամանակավոր հավատարմատարին
12:47 - 20 հունվարի, 2023
Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունների խորացմանը. ՀՀ փոխվարչապետն ընդունել է ԱՄՆ ժամանակավոր հավատարմատարին
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ ժամանակավոր հավատարմատար Չիպ Լեյթինենի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես հայտնում են փոխվարչապետի գրասենյակից, Տիգրան Խաչատրյանն իր խոսքում շեշտել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մեծ նշանակություն է տալիս Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունների հետագա խորացմանը եւ զարգացմանը: Փոխվարչապետը ներկայացրել է Կառավարության ծրագրի առաջնայնությունները եւ բարձր գնահատել նախանշված բարեփոխումների իրականացման գործում ԱՄՆ կողմից Հայաստանին տրամադրվող աջակցությունը:
Չիպ Լեյթինենը շնորհավորել է փոխվարչապետին պաշտոնի ստանձման կապակցությամբ եւ վերահաստատել ամերիկյան կողմի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ցուցաբերել աջակցություն՝ ինչպես կարճաժամկետ ծրագրերի, այնպես էլ երկարաժամկետ ռազմավարական բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ:
«Միացյալ Նահանգները սատարում է Հայաստանի կառավարությանն իրականացրած ժողովրդավարական ու տնտեսական բարեփոխումների, ինչպես նաեւ՝ հակակոռուպցիոն օրակարգի վարման հարցերում»,- իր խոսքում նշել է հավատարմատարը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանում բարենպաստ ներդրումային միջավայր ստեղծելու հնարավորությունների եւ հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացման հեռանկարի շուրջ:

Armenia gives great importance to the deepening of relations with the US: RA Deputy Prime Minister received the US chargé
12:47 - 20 January, 2023
Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan received the delegation led by the US chargé RA Chip Laitinen.
According to the Deputy Prime Minister's office, Tigran Khachatryan emphasized in his speech that Armenia attaches great importance to the further deepening and development of relations with the United States. The Deputy Prime Minister presented the priorities of the Government's plan and highly appreciated the support provided by the USA to Armenia in the implementation of the planned reforms.
Chip Leitinen congratulated the Deputy Prime Minister on his assumption of office and reaffirmed the willingness of the American side to continue to provide support for the implementation of both short-term programs and long-term strategic reforms.
"The United States supports the democratic and economic reforms implemented by the Armenian government, as well as the anti-corruption agenda," the trustee said in his speech.
During the meeting, the interlocutors exchanged ideas on the possibilities of creating a favorable investment environment in Armenia and the prospects for the development of Armenian-American cooperation.