ՀՀ ներքին գործերի նախարարն ընդունել է ՀՀ-ում Եվրամիության և ԱՄՆ դեսպանատան պատվիրակություններին
Հունվարի 25-ին ՀՀ ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրամիության և ԱՄՆ դեսպանատան պատվիրակություններին՝ դեսպան Անդրեա Վիկտորինի և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Չիփ Լեյթինենի գլխավորությամբ։
Վահե Ղազարյանը ողջունելով հյուրերին՝ բարձր է գնահատել Եվրամիության պատվիրակության և ԱՄՆ դեսպանատան հետ արդյունավետ համագործակցությունը, որը վերջին տարիներին ավելի է զարգանում։
Նա մատնանշել է իրականացվող մի շարք բարեփոխումներ, որոնց իրականացմանն օժանդանելու համար շնորհակալություն հայտնեց հյուրերին։ Ներքին գործերի նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու համագործակցությունը, որն ուղղված է ժամանակակից մարտահրավերներին դիմակայող, հարգանքի արժանի և պրոֆեսիոնալ ծառայություններ ունենալուն։
Հյուրերը շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ շնորհավորել են Վահե Ղազարյանին ներքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել։
ՀՀ-ում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը ներկայացրել է իրականացված աշխատանքները, որոնք ընդգրկում են ինչպես ոստիկանության, այնպես էլ փրկարար և միգրացիոն ծառայությունները։ Այս ուղղությամբ կարևորվել է հատկապես ԵՄ ԹԱՅԵՔՍ ծրագիրը։
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Չիփ Լեյթինենը ներկայացրել է դեսպանատան՝ թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի և ICITAP-ի կողմից կատարված աշխատանքները։ Կարևորվել է հատկապես պարեկային ծառայության ստեղծման և կայացման ուղղությամբ համագործակցությունը։
Ներքին գործերի նախարարի տեղակալներ Արփինե Սարգսյանն ու Դավիթ Համբարյանը հյուրերին մանրամասնել են նախարարության կազմավորման և իրենց համակարգման ոլորտներում կատարվող աշխատանքները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ներքին գործերի նախարարություն և քաղաքացիական հասարակություն կապին ու համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։ Ներքին գործերի նախարարը ընդգծելով քաղհասարակության հետ մշտապես սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը՝ պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել այն։
Քննարկվել են համագործակցության շրջանակներում ապագա անելիքներին, բարեփոխումների շարունակականությանը, ծառայություններում կանանց ներգրավվածությանը, Ազգային գվարդիայի կազմավորմանը, կրթական միջավայրի բարելավմանը վերաբերող, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր։

On January 25, RA Minister of Internal Affairs Vahe Ghazaryan received the delegations of the European Union and the US Embassy in Armenia, led by Ambassador Andrea Wiktorin and Chargé d'Affaires of the US Ambassador to Armenia Chip Laitinen.
Welcoming the guests, Vahe Ghazaryan highly appreciated the effective cooperation with the European Union delegation and the US Embassy, which has been developing more and more in recent years.
He pointed out a number of reforms being implemented and thanked the guests for helping to implement them. The Minister of Internal Affairs expressed readiness to continue the cooperation, which is aimed at having respectable and professional services that face modern challenges.
The guests thanked for the warm reception, congratulated Vahe Ghazaryan on his appointment as the Minister of Internal Affairs, and wished him success.
The head of the European Union delegation in RA, Ambassador Andrea Wiktorin, presented the implemented works, including police, rescue and migration services. In this direction, the EU TAIX program was especially important.
Chargé d'affaires of the US Ambassador to Armenia Chip Laitinen presented the work done by the embassy's anti-narcotics and law enforcement cooperation program and ICITAP. Cooperation in the direction of the creation and establishment of the patrol service was especially emphasized.
Deputy Ministers of Internal Affairs, Arpine Sargsyan and Davit Hambaryan detailed to the guests the work being done in the spheres of formation of the Ministry and their coordination.
During the meeting, issues related to the communication and cooperation between the Ministry of Internal Affairs and civil society were also discussed. Emphasizing the constant close and effective cooperation with the political society, the Minister of Internal Affairs expressed his willingness to continue it.
They discussed the future tasks within the framework of cooperation, the continuity of reforms, the involvement of women in the services, the formation of the National Guard, the improvement of the educational environment, as well as a number of other issues of mutual interest.