Չնայած աշխարհաքաղաքական լարվածությանը, ԵԱՏՄ-ում փոխադարձ առևտուրը շարունակում է դրական դինամիկա դրսևորել. վարչապետ Փաշինյան
15:50 - 03 փետրվարի, 2023
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ալմաթիում մասնակցել է Եվրասիական միջուկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին: Միջոցառմանը մասնակցել են ԵԱՏՄ երկրների կառավարությունների ղեկավարները, ինչպես նաև միությունում Ուզբեկստանի վարչապետը և Կուբայի դիվանագիտական ներկայացուցիչը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ նիստում վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Կառավարությունների hարգելի ղեկավարներ,
Պատվիրակությունների հարգելի անդամներ,
Ուրախ եմ ողջունել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի այս տարվա առաջին նիստի մասնակիցներին և հյուրերին։
Թույլ տվեք ելույթս սկսել Ալիխան Սմաիլովին ուղղված շնորհակալական խոսքով՝ հրավերի և այսօրվա նիստի՝ բարձր մակարդակով կազմակերպման համար:
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ նախագահող կողմին և անձամբ Միխայիլ Միշուստինին մաղթել արդյունավետ աշխատանք և Ռուսաստանի նախագահության կողմից նախանշված առաջնահերթ ոլորտների իրականացման գործում հաջողություններ։
Անկեղծորեն ողջունում եմ Ուզբեկստանի Հանրապետության վարչապետ Աբդուլլա Արիպովին և Կուբայի հարգելի ներկայացուցչին, հաստատում եմ դիտորդ երկրների հետ արդյունավետ համագործակցություն զարգացնելու պատրաստակամությունը։
Մինչ այսօրվա օրակարգի ակտուալ հարցերին անցնելը, նշեմ, որ չնայած աշխարհաքաղաքական լարվածությանը, փոխադարձ առևտուրը Միությունում շարունակում է դրական դինամիկա դրսևորել։ Հայաստանի և ԵԱՏՄ երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը 2022 թվականի հունվար-նոյեմբերին 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է ավելի քան 90%-ով և կազմել 4,6 մլրդ դոլար։ Ընդ որում, ներմուծումն, ըստ ապրանքների ծագման երկրների, աճել է ավելի քան 50%-ով։
Միության հետագա զարգացման համար մեզ անհրաժեշտ է շարունակել տնտեսական զարգացման ապահովմանը, ազգային տնտեսությունների մրցունակության բարձրացմանը և մեր քաղաքացիների բարեկեցությանն ուղղված ներքին հնարավորությունների ու ռեսուրսների ամուր հենքի վրա կառուցված համակարգված և հետևողական աշխատանքը:
Այս նպատակներին հասնելու համար կարևոր է բիզնեսի համար հարմարավետ պայմանների ստեղծումը, խոչընդոտների վերացման ուղղությամբ աշխատանքը, ձեռնարկատիրության ոլորտում համագործակցության մեծացումը։
Իհարկե, դեռևս որոշիչ դեր են խաղում արտադրողներին՝ արտադրության բոլոր փուլերում աջակցելուն ուղղված միջոցառումները։
Այս համատեքստում, կցանկանայի կարևորել ինտեգրացիոն ներուժ ունեցող արդյունաբերական կոոպերացիայի նախագծերի ֆինանսական աջակցության մեխանիզմների կիրառմանն ուղղված իրավական ակտերի շուտափույթ մշակման և ընդունման կարևորությունը։
Այս ուղղության զարգացումը, ըստ մեր գնահատականների, թույլ կտա արդյունաբերողներին կենտրոնացնել իրենց ուժերը սեփական արտադրության վրա տնտեսության այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են` մեքենաշինությունը, ռադիոէլեկտրոնիկան, ավիաշինությունը, ծրագրային ապահովման արտադրությունը, դեղագործությունը և բժշկական արդյունաբերությունը:
Միության մրցունակ արդյունաբերության ձևավորումը լիովին պայմանավորված է նաև տեխնոլոգիական անկախության մակարդակով և նոր տեխնոլոգիաների ներդրման դինամիկայով։ Սրանք ԵԱՏՄ-ի մոտակա և միջնաժամկետ անվիճելի առաջնահերթություններն են։
ԵԱՏՄ անդամ երկրների տեխնոլոգիական անկախության ամրապնդումն ուղղակիորեն կախված է նոր տեխնոլոգիական ձևերին անցումից և չի կարող իրականցվել միանգամից։ Այն պահանջում է ռազմավարության, փուլերի, ծախսերի սահմանում, ինչը կախված է ԵԱՏՄ արդյունաբերության ճյուղերի տեխնոլոգիական զարգացման մակարդակից, և, որպես հետևանք, անցումը կպահանջի առկա ճյուղերի արդիականացում, ինչպես նաև նոր ինովացիոն արդյունաբերական ոլորտների ստեղծում։
Ակնհայտ է, որ այդ նպատակների համար Միության ներսում պետք է ստեղծվի տեխնոլոգիական կանխատեսումների համակարգ՝ տեխնոլոգիաների զարգացման ամենահեռանկարային միտումները ժամանակին բացահայտելու համար։ Միևնույն ժամանակ, փոխգործակցության կարևոր տարր կարող է դառնալ լավագույն հասանելի տեխնոլոգիաների տվյալների բազայի ստեղծումը:
Նշեմ, որ մենք նաև մեծապես կարևորում ենք տալիս պարենային անվտանգության տեղական և միութենական համակարգերի զարգացումը։
Կարծում ենք, որ ապագայում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կոլեկտիվ պարենային անվտանգության համակարգի ստեղծման նպատակով համագործակցության ակտիվացումը հնարավորություն կտա բարձրացնել առկա ռեսուրսների օգտագործման արդյունավետությունը, զսպել գնաճը, ապահովել պարենային ապրանքների հասանելիությունը և ակտիվացնել փոխադարձ առևտուրը։
ԵԱՏՄ ինտեգրացիոն համագործակցության մեկ այլ կարևոր բաղադրիչ եմ համարում էներգառեսուրսների ընդհանուր շուկաների ձևավորումը։
Այս համատեքստում, կնշեմ մեր շահագրգռվածությունը գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորման մասին միջազգային պայմանագրի նախագծի չկարգավորված հարցերի շուրջ հնարավորինս արագ կոնսենսուսի հասնելու հարցում, և ևս մեկ անգամ հաստատում եմ դրանց լուծմանը կառուցողական մոտեցում ցուցաբերելու մեր պատրաստակամությունը։
ԵԱՏՄ էլեկտրաէներգիայի միասնական շուկայի հարցերի շրջանակում Հայաստանի համար արդիական եմ համարում «Էլեկտրաէներգիայի միջպետական փոխանցման ծառայությունների հասանելիության կանոնների» հիմքում ամրագրված ճկուն և բազմավեկտոր մոտեցումները։
Մասնավորապես, կանոնները հնարավորություն կտան ապահովել ԵԱՏՄ անդամ երկրների էներգետիկ համակարգերին միացումը Միության անդամ չհանդիսացող երկրի միջոցով (մեր դեպքում՝ Վրաստանի միջոցով)՝ դրանով իսկ ստեղծելով տեխնիկական և իրավական նախադրյալներ՝ փոխշահավետ շուկայական պայմանագրեր կնքելու համար։
Նիստի հարգելի մասնակիցներ,
Միության ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի լիարժեք գործարկման նպատակով մենք պետք է սինքրոնացնենք մեր գործողություններն այս ուղղությամբ, ինչը թույլ կտա մեզ ձևավորել հուսալի «թվային կմախք»՝ ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժը ապահովելու համար։
Թվային տնտեսության զարգացումը և թվային տեխնոլոգիաների ներդրումն օբյեկտիվ անհրաժեշտություն է միասնական թվային տարածքի ձևավորման համար։ Այս համատեքստում, կնշեմ միջպետական տեղեկատվության փոխանակման համակարգի գործիքների, ինտեգրացիոն էֆեկտով թվային նախագծերի ստեղծման և զարգացման արդիականությունն ու մեծ պահանջարկը:
Եվ, չնայած ձեռք բերված արդյունքներին, մենք պետք է անընդհատ վերանայենք և ընդլայնենք թվային օրակարգի առաջնահերթությունները։ Այս համատեքստում, ցանկանում եմ նշել, որ «Digital Almaty» համաժողովը դարձել է շահագրգիռ մասնակիցների հետ համապարփակ երկխոսության, թվային փոխակերպման հարցերը և թվային զարգացման հեռանկարները քննարկելու արդյունավետ հարթակներից մեկը:
եզրափակելով՝ ցանկանում եմ բոլորիս հաջողություն և արդյունավետ աշխատանք մաղթել և ևս մեկ անգամ հաստատել հայկական կողմի՝ եվրասիական ինտեգրման առաջնահերթ ուղղությունների իրականացմանն ուղղված ջանքեր գործադրելու պատրաստակամությունը։
Եվրասիական տնտեսական միության երկրների վարչապետները քննարկել են եվրասիական ինտեգրացիային առնչվող արդիական մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ԵԱՏՄ ներքին շուկայի գործունեությանը, արդյունաբերական կոոպերացիայի ֆինանսավորմանը, ագրոարդյունաբերական համալիրի զարգացմանը, էներգետիկայի ոլորտում համագործակցությանը։
Կարևորվել է թվային օրակարգի իրականացումը, մասնավորապես՝ միության ինտեգրացիոն տեղեկատվական համակարգի կատարելագործումը:
Ստորագրվել են նաև նիստում ընդունված որոշումների արձանագրությունները: Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստը տեղի է ունենալու հունիսին` Սոչիում:
Վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանն Ալմաթիում այցելել է Ղազախստանի ժողովրդական գործիքների թանգարան և Պետական արվեստի թանգարան, շրջայց կատարել ցուցասրահներով և ծանոթացել ներկայացված նմուշներին:

Despite the geopolitical tension, mutual trade in EAEU continues to show positive dynamics - Pashinyan
15:50 - 03 February, 2023
Prime Minister Nikol Pashinyan took part in the extended-format session of the Eurasian Intergovernmental Council in Almaty. The event was attended by the Heads of Government of EAEU countries, as well as the prime minister of Uzbekistan and the diplomatic representative of Cuba in the Union.
At the session, Prime Minister Pashinyan made a speech, in which he specifically noted:
Dear Heads of Government,
Dear members of delegations,
I am pleased to welcome the participants and guests of this year’s first session of the Eurasian Intergovernmental Council.
Let me start my speech with words of gratitude to Alikhan Smailov for the invitation and for organizing today's meeting at a high level.
Taking this opportunity, I want to wish the presiding party and personally to Mikhail Mishustin fruitful work and success in the implementation of the priority directions outlined by the Russian presidency.
I sincerely welcome the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Abdulla Aripov and the honorable representative of Cuba, confirm my readiness to develop effective cooperation with the observer states.
Before moving on to the issues of today's agenda, I would like to note that despite the geopolitical tension, mutual trade in the Union continues to demonstrate positive dynamics. The trade turnover between Armenia and the EAEU states in January-November 2022 increased by more than 90% compared to the same period of 2021 and amounted to 4.6 billion US dollars. At the same time, imports by country of origin of goods increased by more than 50%.
For the further development of the Union, we need to continue systematic and consistent work based on a solid foundation of internal capacities and resources aimed at ensuring economic development, increasing the competitiveness of national economies, and the well-being of our citizens.
To achieve these goals, it is important to create favorable conditions for business, to work on eliminating barriers, to increase cooperation in the field of entrepreneurship.
Of course, measures aimed at supporting producers at all stages of production still have a decisive role.
In this context, I would like to note the importance of speedy development and adoption of legal acts aimed at introducing mechanisms for financial support of industrial cooperative projects with integration potential.
The development of this direction, according to our estimates, will allow industrialists to concentrate their efforts on their own production in such branches of economy as mechanical engineering, radio electronics, aircraft construction, software production, pharmaceutical and medical industry.
The formation of the competitive industry of the Union is completely determined by the level of technological independence and the dynamics of the introduction of new technologies. These are the undisputed priorities of the EAEU in the near and medium term.
Strengthening the technological independence of EAEU member states is directly dependent on the transition to a new technological system and cannot be implemented all at once. It requires defining strategy, stages, and expenditures that depend on the level of technological development of EAEU industries, and, as a result, the transition will require the modernization of existing productions, as well as the creation of new innovative sectors of industry.
It is quite obvious that for these purposes, a technological forecasting system should be established in the Union for the timely identification of the most promising trends in the field of technological development. At the same time, an important element of interaction can be the creation of a data bank of the best available technologies.
I want to note that we also attach great importance to the development of local and pan-EAEU systems of food safety.
We believe that the activation of cooperation on the creation of a system of collective food security of the EAEU member states will in the future allow to increase the efficiency of the use of available resources, restrain inflation, ensure the availability of food and activate mutual trade.
I consider the formation of common markets of energy resources to be another important component of the integration cooperation of the EAEU.
In this context, I would like to underline our interest in reaching consensus as soon as possible on the unregulated issues of the draft international treaty on the formation of a common gas market and once again confirm our readiness for a constructive approach for their solution․
Within the framework of the issues of the EAEU common electric power market, I consider the flexible and multi-vector approaches laid down on the basis of the “Rules for Access to Interstate Electricity Transmission Services” to be relevant for Armenia.
In particular, the Rules will make it possible to ensure connection to the energy systems of the EAEU member states through a country that is not a member state of the Union (in our case, through Georgia), thereby creating technical and legal prerequisites for concluding mutually beneficial market contracts.
Dear meeting participants,
In order to fully launch the integrated information system of the Union, we need to synchronize our actions in this direction, which will allow us to form a reliable “digital framework” to ensure the freedom of movement of goods, services, capital, and labor.
The development of the digital economy and the introduction of digital technologies an objective necessities for the formation of a single digital space. In this context, I would like to note the relevance and high demand for the tools of the interstate information exchange system, and the creation, and development of digital projects with an integration effect.
And irrespective of the achievements, we need to constantly review and expand the priorities of the digital agenda. In this context, I would like to note that the Almaty Digital Forum has become one of the effective platforms for a comprehensive dialogue with interested participants to discuss issues of digital transformation and prospects for digital development.
In conclusion, I would like to wish us all success and fruitful work and once again confirm the readiness of the Armenian side to make efforts in implementing the priority directions of Eurasian integration.
Thank you for your attention”.
The Prime Ministers of the Eurasian Economic Union countries discussed a number of topical issues related to Eurasian integration. In particular, reference was made to the operation of the EAEU internal market, the financing of industrial cooperatives, the development of the agro-industrial complex, and cooperation in the energy sector.
The implementation of the digital agenda, in particular, the improvement of the integrated information system of the Union, was highlighted.
Minutes of decisions taken at the session were also signed. The next session of the Eurasian Intergovernmental Council will take place in June in Sochi.
Prime Minister Nikol Pashinyan's wife, Anna Hakobyan, visited the Museum of Folk Instruments of Kazakhstan and the State Art Museum in Almaty, toured the exhibition halls, and got acquainted with the presented samples.