Արցախից 24 անձ է ԿԽՄԿ միջնորդությամբ  տեղափոխել են Հայաստան, ևս 19-ը՝ Հայաստանից գնացել են Արցախ
Արցախից 24 անձ է ԿԽՄԿ միջնորդությամբ տեղափոխել են Հայաստան, ևս 19-ը՝ Հայաստանից գնացել են Արցախ |news.am|
news.am: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ այսօր 24 անձ Արցախից տեղափոխվել են Հայաստան, 19-ը՝ Հայաստանից Արցախ։ Այս մասին հայտնեց հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
Նրա խոսքով, Լաչինի միջանցքի շրջափակումից հետո Կարմիր խաչը 2 ուղղություններով ապահովել է 296 մարդու տեղափոխումը։
2022թ․ դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել է Արցախը ՀՀ-ին կապող Լաչինի միջանցքը, ինչի հետևանքով շրջափակման մեջ է Արցախի 120 000 բնակիչ, այդ թվում՝ 30 000 երեխա։
ՀՀ-ից ամեն օր 400 տոննա սննդամթերք ու դեղորայք հնարավոր չի լինում հասցնել Արցախ։
5 երեխա նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում է, 7 բուժառու՝ վերակենդանացման բաժանմունքում, 3-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Ադրբեջանը արգելափակել է Հայաստանից Արցախը սնուցող միակ գազատար խողովակը։ Էլեկտրաէներգիայի հովհարային անջատումներն իրականացվում են օրական 6 անգամ՝ 1 ժամ տևողությամբ։ Գործում է սննդամթերքի կտրոնային համակարգ։

24 people from Artsakh were transferred to Armenia through ICRC mediation, and 19 others went to Artsakh from Armenia |news.am|
13:40 - 23 February, 2023
Through the mediation of the International Committee of the Red Cross, 24 people were transferred from Artsakh to Armenia today, 19 from Armenia to Artsakh. This was reported by Zara Amatuni, the head of communication and prevention programs of the Armenian office.
According to him, after the blockade of the Lachin corridor, the Red Cross provided transportation for 296 people in 2 directions.
Since December 12, 2022, Azerbaijan has closed the Lachin Corridor connecting Artsakh to Armenia, as a result of which 120,000 residents of Artsakh, including 30,000 children, are under siege.
5 children are in the neonatal and intensive care units, and 7 patients are in the intensive care unit, 3 are in critical condition.
Azerbaijan has blocked the only gas pipeline feeding Artsakh from Armenia. Fan power outages are carried out 6 times a day for 1 hour. There is a food coupon system.