Բաքուն պատրաստ է «Ղարաբաղում բնակվող հայերի ինտեգրացիային ադրբեջանական հասարակությանը». Բայրամով |azatutyun.am|
18:51 - 24 փետրվարի, 2023
azatutyun.am: Բաքուն պատրաստ է «Ղարաբաղում բնակվող հայերի ինտեգրացիային ադրբեջանական հասարակությանը», հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարարը։
«Ադրբեջանն այսօր խոսում է խաղաղության օրակարգի մասին, և դա նշանակում է, որ մենք շրջել ենք պատմության սև էջերը հանուն պայծառ ապագայի։ Այդ կոնտեքստում մենք հայտարարել ենք Ղարաբաղի ծագումով հայերի սոցիալական, քաղաքական և տնտեսական վերաինտեգրման պատրաստակամության մասին», - ասել է Բայրամովը լրագրողներին։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանն առաջին իսկ օրից ասել է, որ պատրաստ է խոսել Ղարաբաղի հայերի հետ, կային նաև դրական արդյունքներ։
«Սակայն, այդ մարդը {նկատի ունի Ռուբեն Վարդանյանին-խմբ.}, որ դրսից Ղարաբաղ եկավ կամ ուղարկվեց, խաղալով ինչ-որ խաղեր, մեզ համար չի կարող լինել բանակցությունների կողմ։ Նրա ետևում կանգնած մարդիկ հասկացան, որ «Ռուբեն Վարդանյան պրոյեկտը» չի աշխատի», - շեշտել է Բայրամովը։

Baku is ready for the "integration of Armenians living in Karabakh into Azerbaijani society" - Bayramov |azatutyun.am|
18:51 - 24 February, 2023
Baku is ready for "the integration of Armenians living in Karabakh into the Azerbaijani society", the Foreign Minister of Azerbaijan stated.
"Azerbaijan is talking about the peace agenda today, and this means that we have turned over the black pages of history for the sake of a bright future. In that context, we have announced our readiness for the social, political, and economic reintegration of Armenians of Karabakh origin," Bayramov told reporters.
According to him, Azerbaijan has said from the very first day that it is ready to talk with the Armenians of Karabakh, and there were also positive results.
"However, that person {referring to Ruben Vardanyan-ed.} who came or was sent to Karabakh from abroad, playing some games, cannot be a party to the negotiations for us. The people standing behind him realized that the Ruben Vardanyan project will not work," Bayramov emphasized.