Պատրաստ ենք լիովին կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ. Նիկոլ Փաշինյան |1lurer.am|
1lurer.am: dir="ltr">ՀՀ վարչապետ պարոն Նիկոլ Փաշինյանը Գերմանիայի արտաքին հարաբերությունների խորհրդում «Անվտանգությունը և կայունությունը Հարավային Կովկասում. Հայաստանի հեռանկարը» խորագրով քննարկմանը նշել է.
«Տիկնայք և պարոնայք,
Տարածաշրջանային խաղաղության մեր տեսլականի մեկ այլ ասպեկտը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումն է։ Մենք պատրաստ ենք լիովին կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ։
Մենք հույս ունենք ամբողջությամբ բացել մեր ընդհանուր սահմանը, որը միակողմանիորեն փակվել էր 90-ականների սկզբին Թուրքիայի կողմից։ Մենք ունենք առաջ շարժվելու մի քանի փոքր, բայց հուսադրող նշաններ: Մեր երկրների հատուկ ներկայացուցիչները 2022 թվականի հուլիսին պայմանավորվել են օդային բեռնափոխադրումներ հաստատելու շուրջ և երրորդ երկրների քաղաքացիների համար միջպետական սահմանները բացել։
Հունվարին վերացվել է Թուրքիայի և Հայաստանի միջև ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը, և մենք հուսով ենք, որ շուտով կբացվի սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար։ Նաև ես հանդիպել եմ նախագահ Էրդողանի հետ 2022 թվականին Պրահայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում, որտեղ մենք քննարկեցինք հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարները։
Վերջին ավերիչ երկրաշարժից հետո Հայաստանն արագ արձագանքեց։ Ես զանգահարեցի նախագահ Էրդողանին ցավակցություն հայտնելու համար և առաջարկեցի մեր աջակցությունը։ Դրանից հետո տուժած շրջաններ ուղարկեցինք մարդասիրական օգնություն և փրկարարական խումբ։
Շատ կարևոր է փաստել, որ մարդասիրական օգնության երկու շարասյուն Թուրքիա է մտել սահմանային կամրջով, որը 30 տարի շարունակ փակ է եղել։ Մեր փրկարար ջոկատը Հայաստան է վերադարձել այդ նույն կամրջով։ Հայաստանի արտգործնախարարն այցելեց Թուրքիա, հանդիպեց իր գործընկերոջը և վերահաստատեց հարաբերություններն ամբողջությամբ կարգավորելու մեր պատրաստակամությունը։
Թեև վերջին շփումները, իհարկե, զուտ մարդասիրական բնույթի էին, մենք, այնուամենայնիվ, ուրախ կլինենք տեսնել նաև քաղաքական արդյունքներ»:

RA Prime Minister Mr. Nikol Pashinyan at the German Foreign Relations Council "Security and stability in the South Caucasus. In the discussion titled "The perspective of Armenia", he noted:
"Ladies and gentlemen,
Another aspect of our vision of regional peace is the regulation of relations with Turkey. We are ready to fully regulate relations with Turkey, to establish diplomatic relations.
We hope to fully open our common border, which was unilaterally closed by Turkey in the early 90s. We have some small but encouraging signs of moving forward. In July 2022, the special representatives of our countries agreed to establish air cargo transportation and open interstate borders for citizens of third countries.
The ban on direct air cargo between Turkey and Armenia was lifted in January, and we hope that the border will soon be opened to third-country nationals. Also, I met with President Erdogan in 2022 within the framework of the European Political Community Summit in Prague, where we discussed the prospects for the normalization of relations.
After the last devastating earthquake, Armenia reacted quickly. I called President Erdogan to express my condolences and offered our support. After that, we sent humanitarian aid and a rescue team to the affected regions.
It is very important to state that two convoys of humanitarian aid entered Turkey through the border bridge, which has been closed for 30 years. Our rescue squad returned to Armenia via that same bridge. The Foreign Minister of Armenia visited Turkey, met with his counterpart, and reaffirmed our readiness to fully regulate relations.
Although the recent contacts were, of course, purely humanitarian in nature, we would still be happy to see political results as well."