Արարատ Միրզոյանը և Եգիպտոսի ԱԳ նախարարը կարևորել են տարածաշրջանի նկատմամբ միջազգային հանրության ուշադրության պահպանումը
18:38 - 09 մարտի, 2023
Արաբական պետությունների լիգայի խորհրդի նախարարական նիստին հրավիրված ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր Կահիրեում հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրիի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և Եգիպտոսի ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա հիմնված հարաբերությունների, բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության կապակցությամբ: Երկուստեք համոզմունք է հայտնվել, որ հունվարին Եգիպտոսի նախագահի պատմական այցը Հայաստան նոր խթան կհանդիսանա երկկողմ համագործակցության ընդլայնման համար:
Արարատ Միրզոյանը և Սամեհ Շուքրին մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում երկու երկրների փոխգործակցության հեռանկարների շուրջ: Այս առումով կարևորվել է հայ-եգիպտական միջկառավարական հանձնաժողովի հաջորդ՝ 6-րդ նիստի անցկացումը և գործարար կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի:
Նախարար Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերջին զարգացումները, տարածաշրջանում խաղաղություն ու կայունություն հաստատելուն ուղղված հայկական կողմի ջանքերը և վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից լարվածության սրումը: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակված պահել Լաչինի միջանցքը՝ կոպտորեն խախտելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները:
Անդրադառնալով արաբական աշխարհի երկրների հետ Հայաստանի ավանդական բարեկամական հարաբերություններին՝ նախարար Միրզոյանն անթույլատրելի է համարել Ադրբեջանի կողմից կրոնական գործոնի շահարկումներն ու անհիմն փորձերը, որոնք նպատակ են հետապնդում կրոնական երանգ հաղորդել բացառապես քաղաքական ու հումանիտար խնդիրներին և մոլորեցնել միջազգային հանրությանը:
Երկուստեք ընդգծվել է տարածաշրջանի նկատմամբ միջազգային հանրության ուշադրության պահպանման և շահագրգիռ դերակատարների կառուցողական ներգրավածության կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանը եգիպտացի գործընկերոջն է ներկայացրել նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who was invited to the ministerial session of the Council of the League of Arab States, had a meeting with the Foreign Minister of the Arab Republic of Egypt, Sameh Shpukri, in Cairo today.
The interlocutors expressed satisfaction with the high-level political dialogue between the Armenian and Egyptian peoples based on centuries-old friendship. There is a belief on both sides that the historic visit of the Egyptian president to Armenia in January will be a new impetus for the expansion of bilateral cooperation.
Ararat Mirzoyan and Sameh Shukri exchanged ideas on the prospects of cooperation between the two countries in trade and economy, information technologies, tourism, and other fields. In this regard, the holding of the next, 6th session of the Armenian-Egyptian intergovernmental commission and the need to activate business ties were highlighted.
International and regional security and stability issues were discussed at the meeting.
Minister Mirzoyan presented to his colleague the latest developments in the settlement of relations between Armenia and Azerbaijan, the efforts of the Armenian side to establish peace and stability in the region, and the escalation of tension by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh in recent days. RA Foreign Minister emphasized that Azerbaijan continues to block the Lachin Corridor, grossly violating the obligations assumed by the tripartite declaration of the November 9, 2020 agreement.
Referring to Armenia's traditional friendly relations with the countries of the Arab world, Minister Mirzoyan considered the speculations of the religious factor and unfounded attempts by Azerbaijan to be unacceptable, which aim to give a religious tone exclusively to political and humanitarian issues and to mislead the international community.
Both sides emphasized the importance of maintaining the attention of the international community towards the region and the constructive involvement of interested actors.
Minister Mirzoyan also presented to his Egyptian counterpart the process of normalization of relations between Armenia and Turkey.