Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ կայացել է Անվտանգության խորհրդի արտահերթ ընդլայնված նիստ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ մարտի 12-ին կայացել է Անվտանգության խորհրդի արտահերթ ընդլայնված նիստ:
Քննարկվել են Հանրապետությունում  ստեղծված  ճգնաժամային իրավիճակը և առկա մարտահրավերները:
Երկրի ղեկավարն իր խոսքում նշել է, որ շրջափակման հարուցած մարտահրավերները շարունակում են գոյություն ունենալ, իսկ մարտի 10-ին Հայաստանից մատակարարվող բնական գազի խողովակաշարի հերթական արգելափակումն Արցախում հումանիտար ճգնաժամի խորացմանն ուղղված հերթական քայլն է:
Նախագահ Հարությունյանը ևս մեկ անգամ միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրել Արցախի ժողովրդի 91-օրյա շրջափակման վրա: Նա ընդգծել է, որ Արցախի Հանրապետությունը փորձում է վերացնել 2020թ.-ի պատերազմի ծանր հետևանքները, սակայն այժմ առերեսվել է շրջափակմամբ և ուժի կիրառման սպառնալիքով պայմանավորված նոր ծանր մարտահրավերների:
Հանրապետության նախագահը որոշ հանձնարարականներ է տվել պատկան մարմիններին՝ իրավիճակով պայմանավորված հրատապ ու կարևոր քայլերի իրականացման նպատակով:

An extraordinary extended session of the Security Council was held under the leadership of Arayik Harutyunyan
An extraordinary extended session of the Security Council was held on March 12 under the leadership of Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan.
The crisis situation in the Republic and the existing challenges were discussed.
In his speech, the head of state noted that the challenges caused by the blockade continue to exist, and the blocking of the natural gas pipeline supplied from Armenia on March 10 is another step towards the deepening of the humanitarian crisis in Artsakh.
President Harutyunyan once again drew the attention of the international community to the 91-day blockade of the people of Artsakh. He emphasized that the Republic of Artsakh is trying to eliminate the severe consequences of the 2020 war, but now it has faced new severe challenges caused by the blockade and the threat of using force.
The President of the Republic has given some instructions to the relevant bodies in order to implement urgent and important steps due to the situation.