ԱՄՆ-ն կշարունակի ջանքերը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ուղղությամբ. Բլինքեն
20:33 - 21 մարտի, 2023
ԱՄՆ-ն կշարունակի ջանքերը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ուղղությամբ. Բլինքեն |tert.am|
tert.am: Մարտի 21-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել է Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, որը շարունակվում է նախորդ տարվա դեկտեմբերի 12-ից:
Ինչպես հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, պետքարտուղար Բլինքենը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի ջանքերը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ուղղությամբ։

The USA will continue its efforts toward normalizing relations between Azerbaijan and Armenia and signing a peace treaty - Blinken
|tert.am|
20:33 - 21 March, 2023
The USA will continue its efforts toward normalizing relations between Azerbaijan and Armenia and signing a peace treaty - Blinken |tert.am|
On March 21, the US Secretary of State Anthony Blinken had a telephone conversation with the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev. During the telephone conversation, the blocking of the only road connecting Artsakh to Armenia, the Lachin Corridor (since December 12, 2022) was discussed.
As the Azerbaijani media reports, Secretary of State Blinken once again emphasized that the USA will continue its efforts towards the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia and the signing of a peace treaty.