Հայաստանի և Մալթայի ԱԳ նախարարներն ընդգծել են խնդիրները բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով կարգավորելու անհրաժեշտությունը
18:05 - 30 մարտի, 2023
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը այսօր հանդիպել է Մալթայի Հանրապետության արտաքին գործերի, Եվրոպայի հարցերի և առևտրի նախարար Իեն Բորջի հետ։
Նախարարներն արձանագրել են, որ Հայաստանի և Մալթայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանական տարին նշանավորվում է հայկական կողմից Մալթա կատարված առաջին երկկողմ պաշտոնական բարձրաստիճան այցով:
Արարատ Միրզոյանը և Իեն Բորջը պատրաստակամություն են հայտնել զարգացնել և խորացնել երկկողմ հարաբերությունները, երկուստեք ջանքեր գործադրել տարբեր ոլորտներում առկա ներուժն առավելագույնս իրացնելու ուղղությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել առևտրատնտեսական համագործակցության ու գործարար կապերի ակտիվացմանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին:
Նախարարները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-ԵՄ գործընկերության օրակարգի տարբեր հարցերի, ինչպես նաև բազմակողմ հարթակներում ակտիվ համագործակցության վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանը վերաբերող հարցերի։
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ Հայաստանի տեսլականը, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում կայունություն ու խաղաղություն կառուցելու հայկական կողմի ջանքերը:
Երկուստեք ընդգծվել է առկա խնդիրները բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով կարգավորելու անհրաժեշտությունը:
ԱԳ նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է միջազգային գործընկերների կողմից արված հասցեական հայտարարություններին ու կոչերին համապատասխան գործնական քայլերի իրականացման կարևորությունը: Շեշտվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ին կայացված որոշման կյանքի կոչումը, ինչպես նաև Լաչինի միջանցք և ԼՂ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու հրամայականը:

On March 30 in Malta, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan met with Ian Borg, the Minister for Foreign and European Affairs and Trade of the Republic of Malta.
The Мinisters noted that the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Malta is marked by the first bilateral official high-level visit of the Foreign Minister of Armenia to Malta.
Ararat Mirzoyan and Ian Borg expressed readiness to develop and deepen bilateral relations, and to make joint efforts to use the potential in various fields to the maximum extent.
The sides touched upon the activation of trade and economic cooperation and business ties, prospects for cooperation in the fields of information technology, tourism, and other areas of mutual interest.
The Ministers exchanged views on various issues on the Armenia-EU partnership agenda, as well as active cooperation on multilateral platforms.
During the meeting, issues related to regional stability and security were also touched upon.
Ararat Mirzoyan briefed his counterpart on Armenia’s vision on the normalization of Armenia-Azerbaijan relations and on the settlement of the Nagorno-Karabakh issue as well as the efforts of the Armenian side to strengthen stability and peace in the South Caucasus.
Both sides emphasized the need to settle the existing issues exclusively through peaceful negotiations.
Minister Mirzoyan briefed the interlocutor on the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulting from the illegal blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan. He stressed the importance of taking practical steps in accordance with the targeted statements and calls already made by international partners. The implementation of the decision of February 22 of the International Court of Justice as well as the imperative to send an international fact-finding mission to the Lachin corridor and Nagorno-Karabakh was emphasized.