Եթե Հայաստանը նոր պատերազմի պոտենցիալ ունենար, կարծում եմ՝ Սյունիքի մարզ ներխուժումը կարող էր վերածվել պատերազմի. Էդմոն Մարուքյան |tert.am|
12:05 - 13 հունիսի, 2021
tert.am: Նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի չեղարկումը նշանակում է նոր պատերազմ: Այս մասին Նոր Նորքում քարոզարշավի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանը:
«Եթե Հայաստանը նոր պատերազմի պոտենցիալ ունենար, կարծում եմ՝ Սյունիքի մարզի այս ներխուժումը կարող էր վերածվել պատերազմի: Բայց մենք գնում ենք բանակցությունների ճանապարհով»,- ասաց Մարուքյանը:
Մարուքյանը նշեց՝ բոլոր նրանք, ովքեր կասեն՝ մենք կարող ենք գալ և ընտրություններից հետո պատերազմով ադրբեջանցիներին հանել այնտեղից, կամ արկածախնդիր պետք է լինեն, կամ՝ ստախոս:
Անդրադառնալով Ադրբեջանին միջանցք տրամադրելու և ճանապարհների ապաշրջափակման վերաբերյալ խոսակցություններին՝ Մարուքյանը նշեց՝ ՀՀ-ն ապաշրջափակման այլընտրանք չունի. «Սուվերեն տարածք, միջանցք բացառված է, ոչ, չպետք է տրվի, սահմանները բացել, խնդրեմ, Հայաստանը միշտ էլ կողմ է եղել սահմանները բացելուն, սակայն ՀՀ-ի կողմ լինելը եղել է ուղղակի հայտարարոթյուն, բայց ոչինչ չի արվել, որ օրենսդրությունը հարմարեցվի»:

Edmon Marukyan thinks if Armenia had the potential for a new war, the invasion of Syunik could turn into a war
12:05 - 13 June, 2021
The cancellation of the November 9 document means a new war. The leader of the "Bright Armenia" party Edmon Marukyan said this in a conversation with journalists during the campaign in Nor Nork.
"If Armenia had the potential for a new war, I think the invasion of Syunik could turn into a war. But we are going through the way of negotiations," Marukyan said.
He noted that all those who say that after the elections they can come and get the Azerbaijanis out of the country by war, must either be adventurous or liars.
Referring to the talks on providing a corridor to Azerbaijan and unblocking the roads, Marukyan said that Armenia has no alternative to unblocking.
"The corridor is excluded, no, it should not be given. No problem with opening the borders, as Armenia has always been in favor of opening the borders, but for Armenia acting as a side was just a statement, and nothing was done to adjust the legislation, " Marukyan added.