hcav.am: «Անկախ դիտորդ» դաշինքը ներկայացնում է 2021 թ․ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների երկարաժամկետ դիտարկման միջանկյալ զեկույցը, որն ամփոփում է նախընտրական քարոզչության՝ օրենքով սահմանված ժամանակահատվածին նախորդող ժամանակահատվածի՝ 01.05.2021-06.06.2021, դիտարկման արդյունքները։
Ամբողջական զեկույցը՝ ԱՅՍՏԵՂ
Ներկայացնում ենք զեկույցի առանձին մասերը՝ ըստ խախտումների բնույթի։
Այս ընտրությունների էական առանձնահատկությունը կայանում է նրանում, որ վարչական ռեսուրսների ու լծակների տիրապետում է ոչ միայն իշխող ուժն, այլ նաև ընդդիմությունն, ում աջակցում են բազմաթիվ համայնքապետեր՝ ՀՀ ողջ տարածքում։ Արձանագրված դեպքերից մեկում «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչը ենթադրյալ չարաշահման մասով հայտարարություն է ներկայացրել Էջմիածնի քաղաքապետի դեմ։ Մյուս բոլոր դեպքերում ավելի շատ գործ ունենք ընդդիմության կողմից վարչական ռեսուրսի կիրառման հետ։ Ընդհանուր դիտարկմամբ հստակ է, որ ընդդիմադիր համայնքապետերի զգալի մասը լծված է քարոզչություն իրականացնելուն (նաև աշխատանքային ժամերին)։ Նրանք են նաև ապահովում «Հայաստան» դաշինքի մարզային հանիպումների մասնակիցներին։ Վարչական ռեսուրսի չարաշահման հետ կապված որոշ դեպքեր ներկայացված են ստորև․
ըստ ստացված ահազանգերի՝ Գյումրի քաղաքում՝ դպրոցների տնօրենների մասնակցությամբ ուսուցիչներին փորձել են ուղղորդել տարբեր կերպերով Բարգավաճ Հայաստան և Լուսավոր Հայաստան խմբակցություների անունից (միգուցե առանց նրանց իմացության) ներգրավելու տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներում։ Ըստ ստացված տեղեկությունների՝ այս գործընթացն իրականացվում է «Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» դաշինքների հետ ասոցացվող անձանց կողմից։
Դիտարկված ժամանակահատվածում վարչական ռեսուրս կիրառել է նաև իշխող ուժը։ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի, մի շարք նախարարների պաշտոնակատարների մարզային այցերին իրենց աշխատանքային ժամերին մասնակցել են մարզպետներ, մարզպետարանների աշխատակիցներ՝ իրենց աշխատանքային ժամերին կամ չգտնվելով արձակուրդի մեջ։
Սյունիքի մարզում հավաքներին հարկադրված մասնակցել են «Հայաստան» դաշինքի հետ ասոցացվող գործարարների աշխատակիցներ և համայնքային հիմնարկների աշխատակիցներ։
Վարչական ռեսուրսի չարաշահում են նաև համայնքային բյուջեի հաշվին տրամադրվող աջակցության դեպքերը, որոնք նկարագրվել են ընտրակաշառքների ահազանգերին վերաբերող հատվածներում:
Փոսային նորոգումների աշխատանքներ են մեկնարկել Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքում։ Ըստ ստացված տեղեկատվության՝ այս գործողություններն իրականացվում են «Հասյաստան» դաշինքի օգտին՝ համայնքային բյուջեի հաշվին փաստացի ապահովելով նաև որոշ անձանց ժամանակավոր զբաղվածությունը։

"Independent Observer" shares the results of the pre-election campaign monitoring
The "Independent Observer" presents the interim report on the long-term observation of the 2021 snap parliamentary elections. The report summarizes the results of the observation of the pre-election campaign during the period preceding the period defined by law  - 01.05.2021-06.06.2021.
Read the full report HERE․
Here are the separate parts of the report according to the types of violations.
Use of administrative / business resources
The essential feature of these elections is that the ruling political force and the opposition, which is supported by many community leaders throughout the territory of the Republic of Armenia, both possess administrative resources and leverage.
In one of the registered cases, the "Armenia" alliance representative has submitted a statement against the mayor of Etchmiadzin regarding the alleged abuse.
In all other cases, we are dealing more with the use of administrative resources by the opposition.
In general, it is clear that the majority of opposition community leaders are engaged in campaigns (also during working hours). They also provide the participants of the regional meetings of the "Armenia" alliance. Some cases of administrative resource abuse are presented below.
• According to the received alarms, in the city of Gyumri, with the participation of school principals, on behalf of the factions "Prosperous Armenia" and "Bright Armenia"  (perhaps without their knowledge) they have tried to direct the teachers in different ways to get involved in the local election commissions. According to the information received, this process is carried out by people associated with the "I Have Honor" ("Pativ Unem") and "Armenia" alliances.
• During the observed period, administrative power was used by the ruling authorities as well. The regional visits of acting PM Nikol Pashinyan and a number of acting ministers were attended by regional governors and employees of regional administrations during their working hours without being on vacation.
• Employees of businessmen associated with the "Armenia" alliance and employees of community institutions were forced to participate in the gatherings in the Syunik region.
• The cases of support provided at the expense of the community budget,  are also considered as an abuse of administrative resources. They have been described in the sections related to election bribery alarms.
• Repair of potholes has started in the Vanadzor and Lori regions. According to the information received, these actions are carried out in favor of the "Armenia" alliance,  ensuring the temporary employment of some people at the expense of the community budget.