ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերը Ղազախստան են մեկնել Հայաստանից, Ռուսաստանից, Բելառուսից, Տաջիկստանից և Ղրղզստանից
11:53 - 06 հունվարի, 2022
ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2022 թվականի հունվարի 6-ին ընդունված որոշման համաձայն՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության հավաքական խաղաղապահ ուժերը սահմանափակ ժամանակով ուղարկվել են Ղազախստանի Հանրապետություն՝ իրավիճակը կայունացնելու և կարգավորելու համար։
Դրանք ներառում էին Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության, Տաջիկստանի Հանրապետության և Ղրղզստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանումները։ Այս մասին հայտնում է ՀԱՊԿ մամուլի ծառայությունը։
«ՀԱՊԿ Հավաքական խաղաղապահ ուժերի հիմնական խնդիրներն են լինելու պետական ​​և ռազմական կարևոր օբյեկտների պաշտպանությունը, օգնությունը Ղազախստանի իրավակարգի ուժերին իրավիճակի կայունացման և իրավական դաշտ վերադարձնելու գործում։
Ռուսաստանի Դաշնությունից ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժեր են մտել օդադեսանտային ուժերի ստորաբաժանումները և զորամասերը։ Ներկայումս խաղաղապահ զորախմբի ռուսական մասը տեղափոխվում է Ղազախստանի Հանրապետության տարածք ՌԴ օդատիեզերական ուժերի ռազմատրանսպորտային ավիացիայի ինքնաթիռներով։ Նրա կազմից առաջատար ստորաբաժանումներն արդեն սկսել են կատարել իրենց առջեւ դրված խնդիրները»,-ասված է հայտարարության մեջ։

The CSTO peacekeeping forces, including  the Armed Forces of Armenia, Russia, Belarus, Tajikistan and Kyrgyzstan, have been sent to Kazakhstan to stabilize and resolve the situation
11:53 - 06 January, 2022
The CSTO peacekeeping forces, including the Armed Forces of Armenia, Russia, Belarus, Tajikistan and Kyrgyzstan, have been sent to Kazakhstan to stabilize and resolve the situation
In accordance with the decision of the CSTO Collective Security Council adopted on January 6, 2022, the Collective Security Treaty Organization Collective Peacekeeping Forces have been sent to the Republic of Kazakhstan for a limited period of time to stabilize and normalize the situation, the CSTO press service reports.
They included units of the armed forces of the Republic of Armenia, the Republic of Belarus, the Kyrgyz Republic, the Russian Federation and the Republic of Tajikistan.
The main tasks of the CSTO Collective Peacekeeping Forces will be the protection of important state and military facilities, assistance to the law enforcement forces of the Republic of Kazakhstan in stabilizing the situation and returning it to the legal field.
From the Russian Federation, the CSTO Collective Peacekeeping Forces include units and military units of the Airborne Troops.
At present the Russian part of the Russian peacekeeping contingent is being redeployed to the territory of the Republic of Kazakhstan by planes of the military transport aircraft of the Russian Aerospace Forces. The advanced units of the contingent have already begun to carry out their assigned tasks.