«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները որևէ կերպ չեն մասնակցի Հանրապետության նախագահի ընտրությանը․ հայտարարություն
12:33 - 04 փետրվարի, 2022
«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները հայտարարություն են տարածել․ «Հայաստանի Սահմանադրությունը պահանջում է, որ Հանրապետության նախագահը պետք է լինի անաչառ, առաջնորդվի համազգային և համապետական շահերով:
Հայաստանն այսօր ներքին ու արտաքին լրջագույն մարտահրավերներ է դիմագրավում:
Համազգային համախմբումը, հանրային համերաշխությունն այլընտրանք չունեն:
Բայց երկիրը կործանման եզրին հասցրած, հասարակությունը պառակտած այս իշխանությունը որոշել է շարունակել նույն գործելաոճը և առաջնորդվել ոչ թե պետական, այլ միմիայն իր նեղ թիմային շահերով:
Չնայած Նախագահի ինստիտուտը պետք է հանդես գա որպես իրապես չեզոք և հասարակությանը համախմբող ինստիտուտ, օրվա իշխանությունը որոշել է առաջադրել և միայնակ ընտրել բացառապես սեփական ուժի Հանրապետության նախագահ:
Միջազգային հանրությունը անգործություն և լռություն է պահպանում ժողովրդավարության նահանջի ակնհայտ փաստերի հանդեպ, այդ թվում` մեկ անձի բռնապետության ձևավորման առումով:
Մենք քննարկել ենք թեկնածու առաջադրելու նպատակահարմարությունը, սակայն ստեղծված իրավիճակում անընդունելի եւ սխալ ենք համարում նույնիսկ անուղղակի ձևով այդ ընտրության լեգիտիմացմանը մասնակցելը:
Ելնելով այս հաստատումներից Ազգային ժողովի «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները որոշել են որևէ կերպ չմասնակցել Հանրապետության նախագահի ընտրությանը»։

"Armenia" and "I Have Honor" factions will not participate in the presidential elections
"The Constitution of Armenia requires that the President of the Republic should be impartial and guided by national interests.
Armenia is facing serious internal and external challenges today.
National consolidation, public solidarity have no alternative.
But the authorities that brought the country to collapse, decided to continue the same style and be guided not by the state, but only by their narrow team interests.
Despite the fact that the institute of the President should act as a really neutral institution, the authorities decided to nominate and single-handedly elect their President.
The international community remains silent in relation to the obvious facts of the retreat of democracy, including in terms of the formation of a dictatorship of one person.
We discussed the expediency of nominating a candidate, but in the current situation we consider it unacceptable and wrong to participate in the legitimization of these elections even indirectly.
The parliamentary factions "Armenia" and "I Have Honor" decided not to participate in the presidential elections in any way."