news.am: Այսօր Արցախի վերածննդի օրն է և Արցախի Հանրապետությունում այս օրը շատ մեծ շուքով նշվում էր նաև  Հայաստանում. կարծում եմ, որ յուրաքանչյուր տոն վերաբերվող և՛ Արցախի, և՛ Հայաստանի Հանրապետության, մենք պետք է օգտագործենք վերագնահատումներ անելու համար, վերհիշելու այն անցած ճանապարհը և նաև բոլոր ձեռքբերումները, արժանիքները, որոնց վրա հենվելով մենք պետք է կառուցենք մեր ապագան: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 20-ին՝ Արցախի վերածննդի օրը «Եռաբլուր» պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, ՀՀ ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը: «Ակնհայտ է, որ հայ ժողովրդի նորագույն պատմության ընթացքում մենք ունեցել ենք բավականին լուրջ արժանիքներ, առաջինը Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության ինքնորոշումն է, անկախությունն է, հայկական բանակն է, Արցախի ազատագրումն : Այս ձեռքբերումները հիմք են հանդիսացել, որ Հայաստանը և Արցախը ինտեգրված և միասնական համակարգով ապահովեն իրենց անվտանգությունը և նաև կայուն զարգացումը։ Ցավոք սրտի, 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի իշխանությունների բացթողումների, կրավորական կեցվածքի, իրավիճակին չտիրապետելու և նաև բանակցային գործընթացը ձախողելու ու պատերազմում ոչինչ չանելու պատճառով մենք ունենք այս օրը։ Բավականին մեծ ցավ է, երբ որ Արցախը հայաթափված է։ Մենք պետք է շարունակենք մեր պայքարը մեր ինքնության համար, Արցախի հետ վերադարձի համար: Այդ առումով երեք հանգամանք մենք գոնե այսօր պետք է նկատի ունենանք, որ հակամարտությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև չի ավարտվել, ընդհակառակը խորացել է: Ադրբեջանը իրականացնելով ցեղասպանություն, ամբողջությամբ հայաթափել է Արցախը: Այսօր էլ հանցագործ պետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը Բաքվում դատում է ինքնորոշված, օրինական ընտրված Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը և մեր մարտական ընկերներ գերիներին։ Սա թատերականացված բեմականացում է, որը կեղծ է և ցավում եմ, որ ՀՀ իշխանությունները այդ ուղղությամբ ոչինչ չեն անում: Ամեն ինչ պետք է արվի, որպեսզի այսպես ցեղասպան և հանցագործ Ադրբեջանը իր պատիժը ստանա»,-ասաց նա: Սեյրան Օհանյանը չափազանց բացասական գնահատեց, որ Բացվի դեմ հայցերը կարող են հետ վերադարձվել. ««Երկրորդ հանգամանքը նա է, Արցախի Հանրապետության իշխանությունները, բոլոր ինստիտուտները պետք է գործեն, պետք է աշխատեն բոլոր առումներով, և Արցախի ժողովրդի կարգավիճակի և հավաքական պահելու և նաև պայմաններ ստեղծելու հետագայում հավաքական առումով Արցախ հետ վերադարձի համար: Իհարկե պայմանները պետք է լինեն այնպիսին, որ ապահովեն և անվտանգությունը, և կայուն զարգացումը։ Երրորդ հանգամանքն այն է, որ բանակցային գործընթացը գործող ձևաչափով  Մինսկի համանախագահությամբ պետք է շարունակվեն։ ՀՀ երկրորդ նախագահն էլ ասաց, որ իհարկե դժվար է լինելու, իհարկե շանսերը քիչ են, բայց աշխատանք պետք տանել այդ ուղղությամբ»,- ընդգծեց Սեյրան Օհանյանը: Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին, նա նկատեց, որ միջնորդավորված փաստաթուղթը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթն է. «Իհարկե, սա որոշակի առումով նաև կապիտալացիոն փաստաթուղթ է, բայց երբ խոսք է գնում Մեղրիի հատվածով, Սյունիքով ճանապարհների տրամադրման մասին, իսկ Ադրբեջանը նաև նախատեսում է, որ դա պետք է լինի միջանցք, ապա պետք է վերադառնալ այդ փաստաթղթին, որովհետև դրա շուրջ չորս-հինգ կետեր չեն իրականացված: Միայն այդ փաստաթուղթն է այսօր, որ հնարավորություն կտա նաև դրա վրա հենվելով փորձել Արցախի վերադարձի հարցը լուծել»:
11:19 - 20 փետրվարի, 2025
«Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցելու ԵՄ անդամակցության մեկնարկի մասին օրինագծի քվեարկությանը. Սեյրան Օհանյան
«Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցելու ԵՄ անդամակցության մեկնարկի մասին օրինագծի քվեարկությանը. Սեյրան Օհանյան |tert.am|
tert.am: «Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցելու ԵՄ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքի նախագծի քվեարկությանը: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 12-ին, ԱԺ-ում իր ելույթի ժամանակ հյտարարեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը: Նա ներկայացրեց այդ օրինագծի վերաբերյալ «Հայաստան» խմբակցության տեսակետը, որը ներկայացնում ենք ստորեւ. «Իրավական մաս Սա չի կարող օրենք համարվել, քանի որ ցանկացած օրենք առնվազն մեկ վարքագծի կանոն պետք է սահմանի, մինչդեռ այս օրինագիծը վարքագծի կանոն չի նախատեսում: ԵՄ անդամակցության հարցի լուծումը պահանջում է հանրաքվե, որի նախաձեռնության բացառիկ իրավունքը Սահմանադրության 205-րդ հոդվածի համաձայն պատկանում է կառավարությանը: Ընթացակարգերը սահմանված են «Միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքով, ինչպես նաև «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքով: Անդամության վերաբերյալ ստորագրված պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները ՀՀ սահմանադրությանը համապատասխան ճանաչելուց հետո, Աժ որոշմամբ հարցը դրվում է հանրաքվեի: Անդամակցության որևէ այլ մեխանիզմ Սահմանադրությունը չի նախատեսում, այդ թվում՝ օրենքի տեսքով թեկուզ անդամության գործընթացի սկսման մասին: Ծայրահեղ դեպքում այս նախաձեռնությունը կարող է համարվել ԱԺ հայտարարություն կամ ուղերձ, որը Սահմանադրության և ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն ԱԺ քաղաքական դիրքորոշումն է որևէ հարցի վերաբերյալ և որը սակայն պարտադիր կատարման ենթակա նորմատիվ բնույթ չունի: Մինչդեռ Սահմանադրությունը հայտարարության կամ ուղերձի նախաձեռնության բացարձակ այլ ընթացակարգ է նախատեսում, որի ներքո քաղնախաձեռնության այս նախագիծը իրավաչափ չէ: Բացի այդ, ԱԺ-ն չի կարող քննարկել նման բովանդակությանմբ օրինագիծ, ոչ միայն այն պատճառով, որ այն չի համապատասխանում «օրենք» հասկացությանը, այլև ըստ էության Կառավարությունը այս ամբողջ գործընթացի մեջ չունի Սահմանադրությամբ նախատեսված դերակատարությունը (բացառիկ լիազորությունը)։ Ավելին, եթե ԱԺ-ն մերժի այս նախաձեռնությունը, այն հետագա զարգացում չի կարող ունենալ, քանի որ հանրաքվեի չի կարող դրվել մի օրինագիծ, որով նախատեսված հարցի լուծման առաջարկ ներկայացնելու բացառիկ իրավունքը պատկանում է կառավարությանը: Եթե Հայաստանի կառավարությունը անդամակցության համար դիմած լիներ ԵՄ-ին, մեկնարկեին բանակցություններ և արդյունքում ստորագրվեր անդամակցելու վերաբերյալ միջազգային պայմանագիր, միայն դրանից հետո հարցը, ինչպես նախատեսում է Սահմանադրությունը, պետք է դրվի հանրաքվեի: Ըստ էության քաղաքական առումով ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցության ներկայումս առաջադրված օրակարգը որպես այդպիսին չի համապատասխանում ԵՄ կողմից սահմանված համապատասխան անդամակցության ընթացակարգերին։ Այսպես, Հայաստանի Հանրապետության կողմից չկա ընթացակարգային նման դիմում, իսկ եվրոպական կողմից անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակի հարցի որոշման շուրջ բանակցությունների մեկնարկի բացառիկ մանդատ ունեցող կառույցը՝ Եվրոպական խորհուրդը, այդ մասով որևէ քաղաքական դիրքորոշում չի հայտնել։ Նման գործելակերպը միայն կարող է խանգարել Հայաստանի և Եվրոպական միության հարաբերությունների զարգացմանը՝ գործընթացը շեղելով 2017թ․-ին ստորագրված «ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագրով» և դրա իրականացման ճանապարհային քարտեզներով սահմանված բնականոն զարգացման ուղղուց։ Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայումս հեռու է Եվրոպական միության անդամակցության նույնիսկ թեկնածուի կարգավիճակի համար պահանջվող «Կոպենհագենյան չափանիշների» պահանջներից։ Ստեղծված իրավիճակում, երբ ակնհայտ է, որ տեսանելի ապագայում ՀՀ-ն չի կարող ԵՄ անդամ դառնալ, և ավելին՝ դեռևս չեն նշմարվում միջազգային հարաբերությունների ներկա ճգնաժամից հետո նոր աշխարհակարգի ուրվագծերը՝ Հայաստանի կողմից աշխարհաքաղաքական կտրուկ վերադասավորումները հղի են աղետալի հետևանքների վտանգով։ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները պետք է ունենան բնականոն զարգացում, ինչի ուղղությամբ առկա է հսկայական չօգտագործված հնարավորություն՝ պայմանավորված 2017թ․-ին ստորագրված «ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագրի» (CEPA) դրույթներով։ Այդ համաձայնագիրը բավարար իրավաքաղաքական հիմք է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների առաջանցիկ զարգացման ուղղությամբ։ Այն լավագույնս հարմարեցված է ինչպես ԵՄ-ի հետ Հայաստանի իրավաքաղաքական մոտարկմանը, այպես էլ Ռուսաստանի հետ ռազմավարական և տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը։ Արտաքին քաղաքական այս ճարտարապետության փոփոխությունը ներկայումս հղի է լրջագույն վտանգներով։ Այսինքն, չկա իրավապայմանագրային առումով քաղաքական մոտարկման ավելի մեծ հնարավորություն, քան CEPA-ն է, որի ուղղությամբ մինչ օրս կատարված աշխատանքը խիստ անբավարար է, մասնավորապես՝ իրավական պետության, ժողովորդավարական համակարգերի ամրապնդման և մարդու իրավունքների լիարժեք երաշխավորման առումով: Անգամ Եվրոպական խորհրդարանի քաղաքական դիրքորոշումը Հայաստանի Հանրապետության ու Արցախին վերաբերող հարցերում ժատ ավելի օբյեկտիվ և հայանպաստ են, քան Հայաստանի գործող իշխանություններին է: Բացի այդ, ոչինչ չի խանգարում Հայաստանի գործող իշխանություններին այսօր էլ բավարար քայլեր ձեռնարկելու Հայաստանի համար Շենգենյան գոտու վիզայի ազատականացման կամ գոնե վիզայի տրամադրման գործընթացի դյուրացման հարցում: Ըստ այդմ, վերոնշյալ քաղաքական և իրավական հիմնավորումները նկատի ունենալով Հայաստան խմբակցությունը չի մասնակցելու այս օրինագծի քվեարկությանը:
12:59 - 12 փետրվարի, 2025
Ռուստամյանի կարծիքով՝ եվրոպական արժեքներին ինտեգրվելու համար ՀՀ-ն նախ պետք է իրականացնի CEPA-ով նախատեսված բարեփոխումները |armenpress.am|
armenpress.am: Հայաստանի Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը դեռևս չի իրականացրել Հայաստան-Եվրոպական միություն համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) 40 տոկոսը: Ռուստամյանն այդ մասին ասել է ԱԺ-ում Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ։  Ռուստամյանի խոսքով՝ եթե Հայաստանը ցանկանում է ինտեգրվել եվրոպական արժեքներին, ապա պետք է նախ և առաջ իրականացնի Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի CEPA-ով նախատեսված բարեփոխումները։ «Եթե ուզում եք եվրոպական արժեքներին ինտեգրվել, ապա դրանք հստակ ամրագրված են CEPA-ում։ Ո՞վ է մեզ խանգարում, որ ունենանք իրավական պետություն, ժողովրդավարական երկիր, պայքարենք կոռուպցիայի դեմ եվրոպական չափանիշներով, ապահովենք բազմակարծություն այդ չափանիշներով։ Եվ դրանք չարած՝ Եվրամիությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացը թա՞փ է առնելու։ Մեր վիճակը շատ հեռու է Եվրամիության չափանիշներից»,- ասաց Ռուստամյանը։  Ազգային ժողովը փետրվարի 11-ից սկսել է Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին օրենքի նախագծի քննարկումները։ Նախագիծը ներկայացրել է «Եվրաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնությունը՝ սահմանված ժամկետում հավաքելով ԱԺ-ին օրենսդրական նախաձեռնություն ներկայացնելու համար անհրաժեշտ ստորագրությունները։ Նախաձեռնությանը հաջողվել էր հավաքել 60 հազար ստորագրություն՝ անհրաժեշտ 50 հազարի փոխարեն։ Հունվարի 9-ին օրինագիծը քննարկվել և հավանության էր արժանացել ՀՀ կառավարության նիստում, որից հետո ուղարկվել էր խորհրդարանի քննարկմանը։
12:41 - 12 փետրվարի, 2025
Սա հերթական պոպուլիստական քայլն է, որով քաղաքական մեծամասնությունը փորձում է ՀՀ-ն դնել նոր հարվածների տակ. Մինասյանը՝ ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացի մասին  |tert.am|
Սա հերթական պոպուլիստական քայլն է, որով քաղաքական մեծամասնությունը փորձում է ՀՀ-ն դնել նոր հարվածների տակ. Մինասյանը՝ ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացի մասին |tert.am|
tert.am: Քննարկվում է մի հարց, որը ոչ միայն օրենք չի կարող լինել այսպիսի բովանդակությամբ այլ նաև կարող է որակվել որպես իրավական ծաղր, այն, ինչ քննարկվում է ԱԺ-ում, մի բաժակաճառ է հիշեցնում, որն, ըստ Սահմանադրության, չի կարող կոչվել օրենք: Այս մասին ԱԺ-ում իր ելույթի ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը՝ անդրադառնալով ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին նախագծին: Ըստ պատգամավորի՝ դրա փոխարեն քաղաքական մեծամասնությունը կարող էր ուղերձի կամ հայտարարության նախագիծ բերել: «Չի բերում, որովհետև սա հերթական քայլն է, որ եթե վատ հետևանք ունենա, ասի՝ ոչ թե մեծամասնությունն է մեղավոր, այլ՝ ժողովուրդը: Ժողովրդի ջեբը գցելու հերթական քայլն է: Եթե չստացվի կամ որևէ վատ բան լինի, կասեն՝ ի՞նչ անենք, ժողովուրդն էր, ո՞նց չհարգեինք ժողովրդի, քաղաքացիական նախաձեռնության իրավունքը»,- նկատեց Մինասյանը: Նա շեշտեց՝ որևէ միջազգային կազմակերպության անդամակցության հարցի քննարկումը ՀՀ կառավարության բացառիկ իրավունքն է, և ուրիշ որևէ մեկը չի կարող նման հարց բերել օրակարգ: