Պուտինն Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների նոր փուլ է ազդարարում |factor.am|
factor.am: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ փետրվարի 22-ին Ադրբեջանի հետ դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագիր կստորագրվի, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Եվ այսօր մենք կստորագրենք դաշնակցային փոխգործակցության մասին հռչակագիրը։ Սա, միանգամայն ակնհայտորեն, նոր փուլ է մեր հարաբերությունների զարգացման մեջ, և, իհարկե,  այն հնարավոր դարձավ, այդ թվում՝ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման հասնելուց հետո, որն ընդհանուր առմամբ դեռ ամբողջությամբ լուծված չէ, սակայն լուծման հարցում առաջընթաց կա», – ասել է Պուտինը։
Հիշեցնենք՝ Ադրբեջանի նախագահը փետրվարի 21-ին պաշտոնական այցով ժամանել է Ռուսաստան։ Կրեմլից հայտնել են, որ երկու երկրների ղեկավարները նախատեսում են ստորագրել դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագիր, քննարկել տնտեսական և քաղաքական համագործակցության հարցերը և Երևանի, Բաքվի և Մոսկվայի միջև Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը։

Putin announced a new stage of relations with Azerbaijan
Vladimir Putin held talks in the Kremlin with President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, who is on an official visit to Russia, Kremlin press service reports.
“Today, we will sign a declaration on allied interaction, which will obviously become a new stage in the development of our relations, and it has been made possible after making headway in the Nagorno-Karabakh issue, although not completely settling it,” Putin said
The President of Azerbaijan arrived in Russia on February 21 on an official visit. The Kremlin said that the leaders of the two countries plan to sign a declaration on allied cooperation, discuss issues of economic and political cooperation and the implementation of agreements on Nagorno-Karabakh between Yerevan, Baku and Moscow.