Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում կրկին հավաք է  |news.am|
«Երեկ Մայր Հայաստանում իրադարձություններ տեղի ունեցան, որից հետո խիստ անհրաժեշտություն առաջացավ, որ Արցախի ժողովուրդը հավաքվի։ Պահն օրհասական է, մենք պետք է մեր ձայնը հասանելի դարձնենք ամբողջ աշխարհի հանրությանը։ Արցախցին իր իրավունքների համար պայքարելու է, ժողովուրդը պայքարի է դուրս եկել»,– Վերածննդի հրապարակում քիչ առաջ հայտարարեց հավաքի մասնակիցներից Տիգրան Պետրոսյանը՝ մեջբերելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ նախօրեին ԱԺ–ում արված հայտարարությունը՝ հանուն խաղաղության ծանր որոշումների գնալու մասին։
«Այդ ելույթը մեծ արձագանք ստացավ Հայաստանի ու Արցախի հանրության կողմից, Փաշինյանը երկու ժամ հետո հետ կանգնեց իր խոսքերից, իսկ իր թիմակիցներն էլ սկսեցին քլնգել պայքարի դուրս եկած մարդկանց, որ իբր դավադիր ուժեր են, ինչը ծիծաղելի է։ Կոչ եմ անում մեր իշխանություններին այդ խաղերին չտրվել, մենք դա չենք հանդուրժելու»,– հայտարարեց Տիգրան Պետրոսյանը։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ-հարցուպատասխանին Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններից հետո հարյուրավոր քաղաքացիներ հավաքվել էին ԱԺ շենքի դիմաց։ Խոսքը, մասնավորապես, Փաշինյանի հետևյալ հայտարարության մասին է․ «Ես ինձ վրա վերցրել եմ պատասխանատվություն գնալ ծանր որոշումների հանուն խաղաղության։ Բայց ծանր որոշումներ չի նշանակում ՀՀ պետական շահերին հակասող որոշումներ։ Մենք էդ որոշումներին պիտի գնանք՝ երաշխավորելու համար ՀՀ անվտանգությունը, տևական կայունությունը, խաղաղությունը։ Մենք չենք կարող էսօր վերնագրի ներքո գրել խաղաղության պայմանագիր, տակը ստորագրենք, որի արդյունքում 6 ամիս հետո նոր պատերազմ սկսվի։ Մենք ուզում ենք, որ ստորագրենք մի թուղթ, որի արդյունքում մեզ լիքը մարդ կքննադատի, կհայհոյի, դավաճան կասի, նույնիսկ կարող է ժողովուրդը որոշի մեզ իշխանությունից հեռացնել, էլի շնորհակալ կլինենք, եթե դրա արդյունքում ՀՀ-ն 29 800 կմ քառակուսի տարածքով ստանա տևական խաղաղություն և անվտանգություն։ Որոշումը, որը սա ապահովելու է, ես ստորագրելու եմ։ Ինձ չի հետաքրքրում՝ ինչ կլինի հետո ինձ հետ, ինձ հետաքրքրում է՝ ինչ կլինի Հայաստանի Հանրապետության հետ»։
Քաղաքացիները պահանջում էին Փաշինյանի հրաժարականը, և որ պատգամավորները իմպիչմենտ հայտնեն ՀՀ վարչապետին։
Երեկոյան ՔՊ պատգամավորները հերքում էին տարածվող լուրերը, թե որևէ փաստաթուղթ է ստորագրվելու, այնուհետև ինքը՝ Փաշինյանը, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում պարզաբանեց իր ելույթը՝ կոչ անելով մանիպուլյացիաների չտրվելու․ «Իմ այսօրվա ասածը նշանակում է հետևյալը, որ մենք խաղաղության օրակարգ ենք որդեգրել, և դրա իրականացումը միայն մի կողմից չէ կախված՝ դա կախված է մի քանի կողմերից, որոնք դեր ունեն այս պրոցեսում։ Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության օրակարգով առաջ շարժվել։ Մենք հրապարակային ասել ենք մեր դիրքորոշումները։  Խաղաղության պայմանագրի համար Ադրբեջանը ասել  է կետեր, մենք ասել ենք, որ այդ կետերում մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա, բայց դրանք ամբողջական չեն և լրացրել ենք Ադրբեջանի կողմից ներկայացված օրակարգը, որը ներառում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքները և սրանից բխող կարգավիճակը»։
Ընդդիմությունը, որի պատգամավորները ևս միացել էին ցուցարարներին, հայտարարեց, որ պետք է ևս 18 ստորագրություն՝ իմպիչմենտ հայտնելու համար։
Իսկ «5165» շարժման առաջնորդ Կարին Տոնոյանը այսօր հայտարարություն է տարածել, որում հայտնում է գործողությունների պլանի մասին։

Rally and strikes in Stepanakert
"Yesterday, events took place in  Armenia, after which there was a strong need for the people of Artsakh to gather. The moment is critical, we must make our voice heard to the public of the whole world. The people of Artsakh will fight for their rights, the people have come out for a fight", Tigran Petrosyan, one of the participants of the gathering, announced a little while ago in Renaissance Square, quoting Prime Minister Nikol Pashinyan's statement made in the National Assembly yesterday about taking tough decisions for the sake of peace.
"That speech received a great reaction from the public of Armenia and Artsakh, Pashinyan retracted his words two hours later, and his teammates started to criticize the people who came out for the fight as if they were conspiratorial forces, which is ridiculous. I call on our authorities not to indulge in those games, we will not tolerate it," Tigran Petrosyan declared.
It should be reminded that hundreds of citizens gathered in front of the National Assembly building after Nikol Pashinyan's statements at the NA question-and-answer session. In particular, we are talking about the following statement of Pashinyan: "I took it upon myself to make difficult decisions for the sake of peace. But difficult decisions do not mean decisions that contradict the RA state interests. We must go to those decisions in order to guarantee the security, long-term stability, and peace of Armenia. We cannot write a peace agreement under the title today, and sign under it, as a result of which a new war will start in 6 months. We want to sign a paper, as a result of which many people will criticize us, curse us, call us traitors, the people may even decide to remove us from power, and we will be grateful if as a result of this, RA will receive lasting peace and security with an area of ​​29.800 square kilometers. I will sign the decision that will ensure this. I am not interested in what will happen to me, I am interested in what will happen to the Republic of Armenia."
The citizens demanded Pashinyan's resignation and that the deputies impeach the RA Prime Minister.
In the evening, "Civil Contract" deputies denied the spreading rumors that any document would be signed, then Pashinyan himself clarified his speech on Facebook live, urging not to be manipulated.
"What I said today means the following that we have adopted a peace agenda, and its implementation does not depend only on one side, it depends on several sides that have a role in this process. Armenia is ready to move forward with the peace agenda. We have publicly stated our positions. Azerbaijan has stated points for the peace treaty, we have said that there is nothing unacceptable for us in those points, but they are not complete and we have completed the agenda presented by Azerbaijan, which also includes the rights of the people of Nagorno Karabakh and the status arising from this."
The opposition, whose deputies had also joined the protesters, announced that they needed 18 more signatures to declare impeachment.
And the leader of the "5165" movement, Karin Tonoyan, issued a statement today, in which she informs about the action plan.