Բրյուսելում տեղի է ունեցել սահմանազատման հանձնաժողովի նիստը
Նոյեմբերի 3-ին Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության ու Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի երրորդ նիստը՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ:
Մինչ նիստի մեկնարկը Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության գլխավոր քարտուղար Ստեֆանո Սանինոն ողջունել է Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության պատվիրակություններին, հաջողություն է մաղթել հանձնաժողովների աշխատանքներին և վերահաստատել Եվրոպական միության պատրաստակամությունը հետագայում ևս օժանդակություն ցուցաբերել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցերում:
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևն իրենց ողջույնի ելույթներում երախտագիտություն են հայտնել ԵՄ խորհրդին հանդիպման լավ կազմակերպման համար։
Հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարների մակարդակով տարբեր ձևաչափերում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ կողմերը շարունակել են սահմանազատման հարցերի քննարկումը, անդրադարձ են կատարել կազմակերպչական և ընթացակարգային հարցերի։
Հանձնաժողովների համատեղ գործունեության իրավական շրջանակների ձևավորման նպատակով՝ կողմերը պայմանավորվել են արագացնել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության ու Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության կարգի համաձայնեցման աշխատանքները:
Կողմերը պայմանավորվել են աշխատանքային կարգով որոշել հանձնաժողովների չորրորդ նիստի անցկացման ամսաթիվը և վայրը։

A meeting of the demarcation commission took place in Brussels
On November 3, the third session of the Commission on Demarcation and Border Security of the State Border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and the State Commission on the Demarcation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia was held in Brussels, under the chairmanship of RA Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and Armenian Deputy Prime Minister Shahin Mustafaev.
Before the start of the session, the Secretary General of the European External Action Service, Stefano Sannino, welcomed the delegations of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, wished success to the work of the commissions, and reaffirmed the readiness of the European Union to further assist in the issues of the regulation of relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.
RA Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and Armenian Deputy Prime Minister Shahin Mustafaev expressed gratitude to the EU Council for the good organization of the meeting in their welcoming speeches.
Taking into account the agreements reached in different formats at the level of the leaders of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, the parties continued the discussion of border demarcation issues, referring to organizational and procedural issues.
In order to form the legal framework for the joint activity of the commissions, the parties have agreed to speed up the work on the coordination of the procedure for the joint activity of the commission for the demarcation and border security of the state border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and the state commission for the demarcation of the state border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia.