Ռուսաստանը կշարունակի անհրաժեշտ աջակցություն տրամադրել Երևանին և Բաքվին. Զախարովա |armenpress.am|
armenpress.am: Ռուսաստանը շարունակելու է Երևանին և Բաքվին տրամադրել անհրաժեշտ աջակցությունը՝ հանուն Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և բարգավաճման: Այս մասին այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ:
«Այսօր՝ նոյեմբերի 9-ին, լրանում է Ռուսաստանի նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում լիակատար հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին ընդունված հայտարարության 2 տարին: Տվյալ քայլը թույլ տվեց վերջ դնել արյունահեղությանը և տարածաշրջանում խաղաղ կյանքի հաստատման գործընթաց սկսել», - ասել է Զախարովան:
Նա նաև անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների գործունեությանը:
«2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համաձայն տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմն արդյունավետ կերպով իրականացնում է իր առջև դրված խնդիրները, զգալի ներդրում է ունեցել տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման և անվտանգության ապահովման գործում: Դա գնահատում են մեր ադրբեջանցի և հայ բարեկամները: Ղեկավարների երկկողմ հայտարարությունները, որոնք ամրագրված են 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021-ի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի, 2022 թ.-ի հոկտեմբերի 31-ի հայտարարություններում, հիմք են հանդիսացել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների համալիր կարգավորման գործընթացի մեկնարկի համար», - նշել է դիվանագետը:
Զախարովան նաև շեշտել է, որ երեք երկրների փոխվարչապետերի համանախագահությամբ աշխատանքային խմբի շրջանակներում մեծ աշխատանք է կատարվել Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման ուղղությամբ:
«Համաձայն երկրների ղեկավարների՝ 2021 թ.-ի նոյեմբերի 26-ի որոշման, իր աշխատանքն է սկսել հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և հետագա սահմանագծման երկկողմ հանձնաժողովը՝ Ռուսաստանի խորհրդատվական աջակցությամբ: Տվյալ մեխանիզմի աշխատանքը կարևորագույն նշանակություն ունի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանին իրադրության կայունացման համար», - նշել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը:
Զախարովան հավելել է, որ սերտ համակարգում է տեղի ունենում հայկական և ադրբեջանական կողմերի հետ խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման հարցով:
ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը շեշտել է, որ Ռուսաստանը կշարունակի Երևանին և Բաքվին տրամադրել անհրաժեշտ աջակցությունը՝ հանուն Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և բարգավաճման:

Russia will continue to provide Yerevan and Baku with the necessary support to achieve peace, stability and prosperity in the South Caucasus, ARMENPRESS reports official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said during the weekly briefing.
“Today, November 9, marks the 2nd anniversary of the declaration on a complete ceasefire and cessation of all military operations in the Nagorno-Karabakh conflict zone signed by the President of Russia, the President of Azerbaijan, and the Prime Minister of Armenia. This step made it possible to put an end to the bloodshed and start the process of establishing a peaceful life in the region,” said Zakharova.
She also referred to the activities of the Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh.
“The Russian peacekeeping troops deployed in line with the November 9, 2020 declaration, effectively carry out the tasks put before them, has made a significant contribution to the stabilization of the situation and ensuring security in the region. This is appreciated also by our Azerbaijani and Armenian friends. The trilateral statements of the leaders of November 9, 2020, January 11 and November 26, 2022, and October 31, 2022, put the basis for the start of the process of a comprehensive settlement of relations between Azerbaijan and Armenia”, the diplomat noted.
Zakharova also stressed that within the framework of the working group co-chaired by the deputy prime ministers of the three countries, a lot of work has been done in the direction of unblocking transport communications in the South Caucasus.
“According to the decision of the leaders of the countries of November 26, 2021, the bilateral commission for the delimitation and further demarcation of the Armenian-Azerbaijani border has started its work with the advisory support of Russia. The work of this mechanism is of the utmost importance for the stabilization of the situation on the border between Armenia and Azerbaijan,” said the spokesperson of the Russian Foreign Ministry.
Zakharova added that close coordination is taking place with the Armenian and Azerbaijani sides regarding the preparation of the peace treaty.
The spokesperson of the Russian Foreign Ministry stressed that Russia will continue to provide Yerevan and Baku with the necessary support for the sake of peace, stability and prosperity in the South Caucasus.