Փաշինյանը ընդունել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցչին․ քննարկվել է նաև Լաչինի միջանցքի հարցը
16:46 - 18 հունվարի, 2023
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինա Պիրիսին: Կողմերը քննարկել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանը, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացներին վերաբերող հարցեր: Այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից։
Նշվում է, որ վարչապետն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանն իր սադրիչ քայլով հերթական անգամ խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը և կարևորել միջազգային հանրության ուշադրությունն ու հասցեական արձագանքը տեղի ունեցողին:
«ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը մտահոգություն է հայտնել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ և կարևորել միջանցքի անխափան գործունեության ապահովումը: Խավիեր Կոլոմինան հավելել է, որ ՆԱՏՕ-ն շահագրգիռ է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության ապահովմամբ և իր աջակցությունն է հայտնում այդ ուղղությամբ միջազգային գործընկերների կողմից ներդրվող ջանքերին:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Pashinyan received the representative of the NATO Secretary General -  The issue of the Lachine Corridor was also discussed
16:46 - 18 January, 2023
Pashinyan received the representative of the NATO Secretary General - The issue of the Lachine Corridor was also discussed
Prime Minister Nikol Pashinyan received the Special Representative of the Secretary-General of NATO in the Caucasus and Central Asia Javier Colomina. The parties discussed issues related to Armenia-NATO cooperation, as well as the processes taking place in the South Caucasus, RA Prime Minister's Office reports.
It is noted that Pashinyan referred to the humanitarian situation created in Nagorno-Karabakh as a result of the blocking of the Lachin Corridor by Azerbaijan. He stressed that with its provocative step, Azerbaijan once again violates the tripartite declaration of November 9, 2020, and emphasized the importance of the international community's attention and appropriate response to what is happening.
"The Special Representative of the Secretary-General of NATO expressed his concern regarding the situation caused by the blocking of the Lachine Corridor and emphasized the importance of ensuring the uninterrupted operation of the corridor. Javier Colomina added that NATO is interested in ensuring stability and peace in the region and expresses its support for the efforts made by international partners in this direction.
At the meeting, the interlocutors also discussed other issues of mutual interest," the message reads.