Շարունակվում են բանակցությունները Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհով անխոչընդոտ շարժը վերսկսելու վերաբերյալ. ՌԴ ՊՆ
20:49 - 24 հունվարի, 2023
Ըստ աղբյուրի՝ ՌԴ խաղաղապահների կողմից 30 դիտակետերում իրադրության շուրջօրյա մոնիթորինգ և կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանման վերահսկողություն է իրականացվում:
Նշվում է, որ ռուս խաղաղապահների հրամանատարությունը շարունակում է բանակցային գործընթացը հայկական և ադրբեջանական կողմերի հետ՝ Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհով (Լաչինի միջանցքով - խմբ.) ավտոմոբիլային տրանսպորտի անխոչընդոտ շարժը վերսկսելու վերաբերյալ։
«Իրականացվել է մարդասիրական բեռով ռուսական խաղաղապահ զորախմբի մեկ ավտոշարասյան ուղեկցում Գորիս-Ստեփանակերտ երթուղով։
Պարեկություն է իրականացվել Մարտակերտի, Մարտունու և Լաչինի շրջաններում երեք երթուղիներով։
Ռուս խաղաղապահների կողմից շարունակվում է օբյեկտների և տեղանքի ականազերծումը ։ Օրվա ընթացքում մաքրվել է 0,2 հա տարածք։
ՌԴ խաղաղապահների անվտանգությունն ապահովելու և հնարավոր միջադեպերը կանխելու նպատակով Ադրբեջանի և Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբների հետ շարունակական փոխգործակցությունը պահպանվում է»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Negotiations on resuming the traffic on the Stepanakert-Goris road are continuing - Ministry of Defense of the Russian Federation  |armenpress.am|
20:49 - 24 January, 2023
Negotiations on resuming the traffic on the Stepanakert-Goris road are continuing - Ministry of Defense of the Russian Federation |armenpress.am|
It is noted that the command of the Russian peacekeepers continues the negotiation process with the Armenian and Azeri sides regarding the resumption of the unhindered movement of automobile transport along the Stepanakert-Goris road (Lachin Corridor - ed.).
"A convoy of Russian peacekeeping troops with humanitarian cargo was escorted along the Goris-Stepanakert route.
Patrolling was carried out along three routes in Martakert, Martun and Lachin regions.
Russian peacekeepers continue demining the facilities and the area.  An area of ​​0.2 ha was cleared during the day.
In order to ensure the safety of Russian peacekeepers and prevent possible incidents, continuous cooperation with the main headquarters of the armed forces of Azerbaijan and Armenia is maintained," the message states.