Արդարադատության միջազգային դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի գործերով որոշում կայացնելու
20:46 - 02 փետրվարի, 2023
Արդարադատության միջազգային դատարանում հունվարի 30-31-ին տեղի ունեցան Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի գործերով լսումները: Երկու կողմերը հիմնավորեցին իրենց՝ ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու մասին պահանջները, դրանց հիմնավորումները, այնուհետև առարկություններ ներկայացրեցին միմյանց պահանջների վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը պահանջել էր կիրառել հետևյալ ժամանակավոր միջոցները՝
• Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի ենթադրյալ «բողոքի ակցիաների» կազմակերպումը և աջակցությունը, որոնք արգելափակում են անխափան ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով:
• Ադրբեջանը պետք է ապահովի բոլոր մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքի երկայնքով երկու ուղղություններով:
• Ադրբեջանը պետք է անհապաղ ամբողջությամբ վերականգնի և ձեռնպահ մնա Լեռնային Ղարաբաղին բնական գազի և այլ կոմունալ ծառայությունների մատակարարումը խափանելուց կամ խոչընդոտելուց։
Արդարադատության միջազգային դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու։
Որոշումը կայացնելուց հետո Դատարանն այն ընթերցելու է բաց և առցանց հեռարձակվող նիստի ընթացքում։
Որոշումն ընթերցելու օրվա մասին Դատարանը կծանուցի կողմերին։ Համաձայն Դատարանի, որոշումը պետք է ընդունվի հնարավորինս արագ։

The International Court of Justice to decide on the cases of Armenia v. Azerbaijan and Azerbaijan v. Armenia
20:46 - 02 February, 2023
On January 30-31, the hearings on Armenia vs. Azerbaijan and Azerbaijan vs. Armenia cases were held at the International Court of Justice. Both parties justified their requests for temporary measures, and their justifications, and then presented objections to each other's requests.
It should be reminded that Armenia requested to apply the following temporary measures:
• Azerbaijan must stop organizing and supporting alleged "protests" that are blocking unhindered free movement in both directions through the Lachin Corridor.
• Azerbaijan should ensure uninterrupted free movement of all people, vehicles, and cargo along the Lachin Corridor in both directions.
• Azerbaijan must immediately fully restore and refrain from disrupting or obstructing the supply of natural gas and other utilities to Nagorno Karabakh.
The International Court of Justice left for the deliberation room to make a decision.
After making the decision, the Court will read it during an open and online broadcast session.
The Court will inform the parties about the date of reading the decision. According to the Court, the decision should be taken as soon as possible.