Արարատ Միրզոյանը և Յոհան Վադեֆուլը քննարկել են Հայաստանում ԵՄ նոր մշտադիտարկման առաքելությանն առնչվող հարցեր
19:01 - 06 փետրվարի, 2023
Աշխատանքային այցով Գերմանիայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 6-ին հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս բարեկամության խմբի նախագահ Յոհան Վադեֆուլի հետ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել  տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված  հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները՝ ընդգծելով շրջափակման վերացման նպատակով գործընկեր պետությունների կողմից հստակ քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը:
Երկուստեք կարևորվել է հայ-գերմանական միջխորհրդարանական սերտ համագործակցությունն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ՝ բազմակողմ հարթակներում: Ընդգծվել է երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի փոխայցերի կարևորությունը:
Քննարկվել են նաև Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր, այդ թվում՝ Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին աջակցության, իսկ տարածաշրջանում կայունության համատեքստում՝ Հայաստանում ԵՄ նոր՝ երկարաժամկետ, մշտադիտարկման առաքելության վերաբերյալ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ:

Ararat Mirzoyan and Johann Wadephul discussed issues related to the new EU monitoring mission in Armenia
19:01 - 06 February, 2023
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is in Germany on a working visit, had a meeting on February 6 with the chairman of the Germany-South Caucasus Friendship Group of the GDR Bundestag, Johann Wadephul.
Issues related to regional security were discussed at the meeting.
Minister Mirzoyan presented to the interlocutor the details of the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh as a result of the blocking of the Lachin Corridor by Azerbaijan, emphasizing the need for clear steps to be taken by the partner states in order to lift the blockade.
Close Armenian-German inter-parliamentary cooperation was emphasized on both sides, both on bilateral and multilateral platforms.  The importance of mutual visits of friendship groups operating in the parliaments of the two countries was emphasized.
Issues related to Armenia-EU interaction were also discussed, including support for democratic reforms in Armenia, and in the context of stability in the region, the EU's new long-term monitoring mission in Armenia.
The interlocutors also exchanged thoughts on the process of normalization of Armenia-Turkey relations.