ՀՀ-ում ԵՄ առաքելության տեղակայումը վճռորոշ դեր կխաղա տեղում անվտանգության ապահովման գործում․ վարչապետ Փաշինյան |armenpress.am|
23:41 - 02 մարտի, 2023
armenpress.am: Հայաստանում Եվրամիության մոնիտորինգային առաքելության տեղակայումը վճռորոշ դեր կխաղա տեղում անվտանգության և տարածաշրջանում կայունության ապահովման գործում, ինչպես նաև ներկա իրավիճակի մասին ԵՄ-ում գործընկերներին և նրա անդամ երկրներին ժամանակին և հուսալի զեկուցելու գործում։  Գերմանիայի արտաքին հարաբերությունների խորհրդում քննարկման բացման խոսքում այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը բացման խոսքում նախ իր երախտագիտությունն ու գնահատանքը հայտնեց Գերմանիայի արտաքին հարաբերությունների խորհրդի փոխնախագահ Ռալֆ Նիկելին, տնօրեն Գունտրամ Վոլֆին և նրա թիմին՝ միջոցառումը կազմակերպելու համար։  Նա նշեց, որ այսօր աշխարհը ապրում է մի ժամանակաշրջանում, երբ ամբողջ աշխարհում տեղի են ունենում ոչ միայն բնական, այլև աշխարհաքաղաքական տեկտոնական տեղաշարժեր։ Խորացող աշխարհաքաղաքական անկայունությունը, աճող լարվածությունն ու անկանխատեսելիությունը թուլացնում են աշխարհակարգն ու միջազգային անվտանգային համակարգը՝ էլ ավելի մեծ մարտահրավերներ ստեղծելով հատկապես Հայաստանի համար՝ բարդ տարածաշրջանում ժողովրդավարություն հանդիսացող երկիրն ավելի խոցելի դարձնելով։
«Մենք ականատես եղանք այսօրվա մարտահրավերների առաջին ծիլերին և մեր տարածաշրջանում եվրոպական անվտանգային ճարտարապետության փլուզմանը դեռևս 2020 թվականին, երբ Ադրբեջանը պատերազմ սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո Ադրբեջանը ոչ միայն չհրաժարվեց իր ռազմատենչ և սպառնալիքների քաղաքականությունից, այլև նոր ագրեսիա իրականացրեց՝ այս անգամ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների դեմ 2021 թվականի մայիսին, 2021 թվականի նոյեմբերին և 2022 թվականի սեպտեմբերին։
Վերջին ագրեսիայի ժամանակ՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ը, Ադրբեջանը ձեռնարկեց լայնածավալ ռազմական հարձակում՝ թիրախավորելով Հայաստանի ռազմական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները՝ օգտագործելով ծանր հրետանի, հրթիռային համակարգեր և անօդաչու սարքեր։ Դրա հետևանքով հայկական կողմն ունեցել է 225 զոհ, այդ թվում՝ 3 խաղաղ բնակիչ, օկուպացվել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների ավելի քան 150 քառակուսի կիլոմետրը»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը նշեց, որ այսօր չէր ցանկանա խորանալ 2020, 2021, 2022 թվականների ագրեսիաների մանրամասների մեջ, սակայն, նրա խոսքով, անհնար է անտեսել գերի ընկած կամ արդեն մահացած հայ զինծառայողների (այդ թվում՝ կին զինծառայողների) խոշտանգումների բազմաթիվ դեպքերը, անդամահատման փաստերը և ադրբեջանական զինուժի այլ վայրագությունները։
«Տարածված սարսափելի տեսանյութերը, որտեղ Ադրբեջանցի զինվորականները «Իսլամական պետության» ոճով ռազմական հանցագործություններ են գործում՝ մահապատժի ենթարկելով հայ ռազմագերիներին, պետք է ճանաչվեն և հասցեագրվեն միջազգային հանրության կողմից։ Մեկ այլ խնդիր է Ադրբեջանի կողմից Սիրիայից վարձկանների ներգրավումը»,- նշեց վարչապետը։
Նա հիշեցրեց, որ 2022 թվականի սեպտեմբերյան ագրեսիայի ժամանակ, երբ Հայաստանի արտաքին անվտանգային համակարգը չգործեց, Հայաստանը խնդրեց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստ հրավիրել, որը տեղի ունեցավ 2022 թվականի սեպտեմբերի 15-ին: Նիստի ընթացքում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ երկրները նշեցին, որ ուժի կիրառումը բացարձակապես անընդունելի է, բացահայտորեն մատնանշեցին ագրեսորին՝ Ադրբեջանին, ընդգծեցին միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի պահպանման կարևորությունը՝ ընդգծելով նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորման փաստը Հայաստանի տարածքում։
«Իրավիճակի դեէսկալացիայի ուղղությամբ կարևոր քայլ էր նախագահ Մակրոնի, նախագահ Միշելի, նախագահ Ալիևի և իմ քառակողմ հանդիպումը 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում, որտեղ համաձայնություն ձեռք բերվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի երկայնքով ԵՄ-ի կարճաժամկետ մոնիտորինգային առաքելության տեղակայման վերաբերյալ:
Երբ այս առաքելության մանդատն ավարտվեց 2022 թվականի դեկտեմբերի 19-ին, Հայաստանի խնդրանքով ԵՄ խորհուրդը որոշում կայացրեց Հայաստանի Հանրապետության տարածքում երկու տարի ժամկետով նոր, լիարժեք քաղաքացիական առաքելություն (EUMA) տեղակայել»,- ասաց վարչապետը։
Փաշինյանը Հայաստանի կառավարության անունից երախտագիտություն հայտնեց ԵՄ-ին և նրա անդամ երկրներին, մասնավորապես՝ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարությանը՝ Հայաստանի խնդրանքին աջակցելու համար։
«Առաքելությունը մեկնարկել է փետրվարի 20-ին, և ես արդեն հանդիպել եմ առաքելության ղեկավար, միջազգային տեղակայման ոլորտում մեծ փորձ ունեցող ձեր հայրենակից պարոն Մարկուս Ռիտերի հետ Երևանում:
Առաքելությունը վճռորոշ դեր կխաղա տեղում անվտանգության և տարածաշրջանում կայունության ապահովման գործում, ինչպես նաև ներկա իրավիճակի մասին ԵՄ-ում մեր գործընկերներին և նրա անդամ երկրներին ժամանակին և հուսալի զեկուցելու գործում»,- եզրափակեց վարչապետը։

The deployment of the EU mission in Armenia will play a crucial role in ensuring security there -  Prime Minister Pashinyan |armenpress.am|
23:41 - 02 March, 2023
The deployment of the EU mission in Armenia will play a crucial role in ensuring security there - Prime Minister Pashinyan |armenpress.am|
The deployment of the monitoring mission of the European Union in Armenia will play a crucial role in ensuring local security and stability in the region, as well as in timely and reliable reporting on the current situation to partners in the EU and its member states. RA Prime Minister Nikol Pashinyan announced this in the opening speech of the discussion at the Council of Foreign Relations of Germany.
In his opening speech, the Prime Minister first expressed his gratitude and appreciation to Ralf Nickel, Vice President of the German Council on Foreign Relations, Director Guntram Wolf, and his team for organizing the event. He mentioned that today the world is living in a period when not only natural but also geopolitical tectonic shifts are taking place all over the world. The deepening geopolitical instability, growing tension, and unpredictability weaken the world order and the international security system, creating even greater challenges, especially for Armenia, making the country, which is a democracy in a complex region, more vulnerable.
"We witnessed the first seeds of today's challenges and the collapse of the European security architecture in our region back in 2020 when Azerbaijan unleashed a war against Nagorno-Karabakh.
After the signing of the tripartite statement on November 9, 2020, Azerbaijan not only did not give up its policy of belligerence and threats but also carried out new aggression, this time against the sovereign territories of the Republic of Armenia in May 2021, November 2021 and September 2022.
During the latest aggression, on September 13-14, 2022, Azerbaijan launched a large-scale military offensive targeting Armenia's military and civilian infrastructure using heavy artillery, missile systems, and drones. As a result, the Armenian side suffered 225 casualties, including 3 civilians, and more than 150 square kilometers of the sovereign territories of Armenia were occupied," said Pashinyan.
The Prime Minister noted that today he would not like to delve into the details of the aggressions of 2020, 2021, and 2022, however, according to him, it is impossible to ignore the many cases of torture of captured or already dead Armenian servicemen (including female servicemen), the facts of amputation and other acts of the Azerbaijani armed forces. atrocities.
"The horrifying videos that have been circulated, where the Azerbaijani military commits Islamic State-style war crimes by executing Armenian prisoners of war, must be recognized and addressed by the international community. Another problem is the involvement of mercenaries from Syria by Azerbaijan," the Prime Minister noted.
He reminded that during the September 2022 aggression, when Armenia's external security system failed, Armenia asked to convene an emergency session of the UN Security Council, which took place on September 15, 2022. During the session, the member states of the UN Security Council stated that the use of force is absolutely unacceptable, openly pointed to the aggressor, Azerbaijan, emphasized the importance of observing the norms of international humanitarian law, also emphasizing the fact of targeting civil infrastructures in the territory of Armenia.
"An important step towards the de-escalation of the situation was the quadrilateral meeting of President Macron, President Michel, President Aliyev, and myself on October 6, 2022, in Prague, where an agreement was reached on the deployment of a short-term monitoring mission of the EU along the international border between Armenia and Azerbaijan.
When the mandate of this mission ended on December 19, 2022, at the request of Armenia, the EU Council made a decision to deploy a new, full-fledged civilian mission (EUMA) in the territory of the Republic of Armenia for a period of two years," said the Prime Minister.
Pashinyan, on behalf of the Armenian government, expressed gratitude to the EU and its member states, particularly the government of the Federal Republic of Germany, for supporting Armenia's request.
"The mission started on February 20, and I have already met with the head of the mission, your compatriot Mr. Markus Ritter, who has a lot of experience in the field of international deployment, in Yerevan.
The mission will play a crucial role in ensuring local security and stability in the region, as well as in timely and reliable reporting on the current situation to our partners in the EU and its member states," concluded the Prime Minister.