Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարները հանգամանալից քննարկել են տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցեր
21:26 - 20 մարտի, 2023
Մարտի 20-ին Մոսկվայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Հանդիպումը մեկնարկել է առանձնազրույցի, այնուհետև շարունակվել ընդլայնված կազմով երկու պատվիրությունների մասնակցությամբ:
Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են հայ-ռուսական  դաշնակցային հարաբերությունների, քաղաքական երկխոսության օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ:
Անդրադարձ է կատարվել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության հարցերի:
Հանգամանալից քննարկվել են տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցեր:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը և ամենաբարձր մակարդակով հնչող հռետորաբանությունը միտված է տարածաշրջանում իրավիճակի սրմանն ու նոր ագրեսիայի համար հող նախապատրաստելուն: Այս համատեսքտում շեշտվել է այդ գործելակերպի դատապարտման, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման բացառման և եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած բոլոր պարտավորությունների կատարման հրամայականը:
Երկուստեք ընդգծվել է Լաչինի միջանցքի ռեժիմի վերականգնման անհրաժեշտությունը՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին համապատասխան:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ ուժերի արդյունավետ գործունեության անհրաժեշտությունն ադրբեջանական կողմի սադրանքների կանխման, խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում հրադադարի ռեժիմի պահպանման և Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգության ապահովման գործում։
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է Ադրբեջանի՝ Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման քաղաքականության կանխման նպատակով միջազգային համապատասխան գործիքակազմի գործարկումն ու Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելության ուղարկման անհրաժեշտությունը:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին:
Հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով։

On March 20, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan had a meeting with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov in Moscow. The meeting started with a private conversation, then continued with the participation of two orders in an expanded format.
The heads of the foreign political departments of Armenia and Russia discussed a wide range of issues on the agenda of the Armenian-Russian alliance relations and political dialogue.
Reference was made to issues of cooperation within international organizations. Issues of regional stability and security were also discussed.
Minister Mirzoyan emphasized that Azerbaijan's aggressive policy towards Nagorno-Karabakh and the sovereign territory of Armenia and the rhetoric at the highest level are aimed at aggravating the situation in the region and preparing the ground for new aggression. This provision emphasized the imperative of condemning these practices, excluding the use of force and the threat of force, and fulfilling all obligations assumed by the tripartite declarations.
Both sides emphasized the need to restore the Lachin Corridor regime in accordance with the provisions of the November 9, 2020 announcement.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia emphasized the need for the effective operation of the Russian peacekeeping forces in Nagorno Karabakh in preventing provocations from the Azerbaijani side, maintaining the ceasefire regime in the area of responsibility of the peacekeepers and ensuring security in Nagorno Karabakh.
Ararat Mirzoyan highlighted the need to launch the relevant international instruments and send an international fact-finding mission to Nagorno Karabakh in order to prevent Azerbaijan's policy of ethnic cleansing in Nagorno Karabakh.
Reference was made to the latest developments in the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
Following the results of the meeting, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Russian Foreign Minister Sergey Lavrov held a joint press conference.