Հնդկաստանը կարող է Իրանի նախագծի մաս դառնալ. Երևանը և Դելին համաձայնագիր են պատրաստում |armeniasputnik.am|
09:23 - 30 մարտի, 2023
armeniasputnik.am: Հայաստանն ու Հնդկաստանը բանակցություններ են վարում միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրումների մասին երկկողմ համաձայնագրի ստորագրման շուրջ: Երևանը հնարավոր է համարում նաև Նյու Դելիի միացումը «Պարսից ծոց-Սև ծով» միջազգային տրանսպորտային միջանցքին (ՄՏՄ)։
Այս մասին Sputnik Արմենիային հայտնել են տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Հայաստանն առաջարկել է Հնդկաստանին ապրանքներն ավելի արագ Ռուսաստան և Եվրոպա հասցնելու համար առևտրային միջանցք տրամադրել, որը կանցնի Իրանով, Հայաստանով, Վրաստանով և Սև ծովով ։
«Ներկայումս Հնդկաստանի հետ ակտիվացել են բանակցությունները տրանսպորտի ոլորտում ՀՀ-ի հետ համագործակցության և միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրումների երկկողմ համաձայնագիր ստորագրելու ուղղությամբ»,- նշվում է հարցման պատասխանում։
Գերատեսչությունից նաև հիշեցրել են, որ թեև Հնդկաստանը «Պարսից ծոց-Սև ծով» ՄՏՄ-ի ստեղծման համաձայնագրի անդամ երկիր չէ, սակայն ցանկության դեպքում Նյու Դելին կարող է միանալ դրան:
Ինչ կտա ՄՏՄ-ն Երևանին
Հայաստանը պատրաստ է վավերացնել «Պարսից ծոց-Սև ծով» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի գործարկման մասին համաձայնագիրը` համաձայն հանրապետության օրենսդրության: Երևանում վստահ են, որ ՄՏՄ-ի նախագծի իրագործումը կխթանի մուլտիմոդալ փոխադրումների զարգացումը և կբարձրացնի Հայաստանի տարանցիկ գործառույթը Եվրոպա-Ասիա երթուղով միջազգային բեռնափոխադրումներում:
«Պարսից ծոց-Սև ծով» ՄՏՄ-ի համաձայնագրի ստորագրումը նոր որակ կարող է հաղորդել նաև Հայաստանի և Իրանի միջև համագործակցությանը» -նշել են հարցման պատասխանում։
Գերատեսչությունից հիշեցրել են, որ վերջին անգամ նախագծի մասնակից երկրների, մասնավորապես` Հայաստանի, Իրանի, Վրաստանի և Բուլղարիայի պատվիրակությունները հավաքվել էին նախագծի համաձայնեցման փորձագիտական խմբի 6-րդ նիստին` 2022 թվականի ապրիլի 6-7-ը Սոֆիայում։ Նիստի արդյունքում ստորագրվել է վեցերորդ հանդիպման արձանագրությունը, որում ամրագրված է, որ «Պարսից ծոց-Սև ծով» ՄՏՄ-ի վերջնական տարբերակը պատրաստ է:
Իրանական կողմը պետք է դիվանագիտական խողովակներով համաձայնեցնի համաձայնագրի վերջնական տարբերակը ՄՏՄ-ի մասնակից այն երկրների հետ, որոնք ներկա չէին հանդիպմանը և, պատասխանը ստանալուց հետո, արդյունքների մասին տեղեկացնի մյուս պետություններին:

India can become part of Iran's project: Yerevan and Delhi preparing an agreement |armeniasputnik.am|
09:23 - 30 March, 2023
Armenia and India are negotiating the signing of a bilateral agreement on international road transport. Yerevan also considers the connection of New Delhi to the "Persian Gulf-Black Sea" international transport corridor as possible.
This was reported to Sputnik Armenia by the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure.
Earlier it became known that Armenia has proposed to India to provide a trade corridor that would pass through Iran, Armenia, Georgia, and the Black Sea in order to deliver goods to Russia and Europe faster.
"Currently, the negotiations with India have intensified in the direction of signing a bilateral agreement on cooperation with RA in the field of transport and international automobile transportation," the answer of the ministry states.
The department also reminded that although India is not a member country of the agreement on the establishment of the "Persian Gulf-Black Sea" FTA, New Delhi can join it if it wishes.
What will it give to Yerevan?
Armenia is ready to ratify the agreement on the launch of the "Persian Gulf-Black Sea" international transport corridor in accordance with the legislation of the republic. In Yerevan, they are confident that the implementation of the project will promote the development of multimodal transportation and increase Armenia's transit function in international cargo transportation on the Europe-Asia route.
"The signing of the "Persian Gulf-Black Sea" FTA agreement can give a new quality to the cooperation between Armenia and Iran," they said in the response to the survey.
The Armenian ministry also reminded that the last time the delegations of the countries participating in the project, namely Armenia, Iran, Georgia, and Bulgaria, gathered at the 6th session of the expert group for the coordination of the project on April 6-7, 2022 in Sofia. As a result of the meeting, the protocol of the sixth meeting was signed, in which it is stated that the final version of the "Persian Gulf-Black Sea" MOU is ready.
The Iranian side should agree on the final version of the agreement through diplomatic channels with the countries participating in the International Monetary Fund that were not present at the meeting and, after receiving the answer, inform the other states about the results.