Արարատ Միրզոյանը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հայրենադարձման հրատապությանը
15:55 - 01 մարտի, 2022
Ժնևում մարտի 1-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Պիտեր Մաուրերի հետ:
Ինչպես հայտնում են ԱԳՆ-ից, անդրադառնալով ԿԽՄԿ գործունեությանը որպես ոչ քաղաքական և մարդասիրական կառույցի` ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է կազմակերպության գործունեության կարևորությունն՝ ուղղված Արցախում հումանիտար հարցերի կարգավորմանը:
Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը Պիտեր Մաուրերի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանում պահվող 38 հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման հրատապությանը, ինչպես նաև՝ բռնի անհետացման դեպքերի և անհետ կորած անձանց ճակատագրերի բացահայտմանը:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է միջազգային կառույցների՝ Լեռնային Ղարաբաղ անխափան մուտքն ապահովելու և վերջիններիս տեղում ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները պայմանավորվել են շարունակելու համագործակցությունը հումանիտար հարցերի կարգավորման նպատակով։

Ararat Mirzoyan drew ICRC President's attention to the urgency of repatriating 38 Armenian prisoners of war and civilians held in Azerbaijan
15:55 - 01 March, 2022
On March 1, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan met with Peter Maurer, President of the International Committee of the Red Cross (ICRC), the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reports.
Referring to the ICRC's activities as a non-political and humanitarian organization, Foreign Minister Ararat Mirzoyan stressed the importance of the organization's activities towards resolving the humanitarian issues in Artsakh.
In this context, Ararat Mirzoyan drew Peter Maurer's attention to the urgency of repatriating 38 Armenian prisoners of war and civilians held in Azerbaijan, as well as revealing the cases of enforced disappearances and the fate of missing persons.
Minister Mirzoyan stressed the need for ensuring the unimpeded access of international organizations to Nagorno Karabakh and their active involvement on the ground.