Ի՞նչ փուլում է Ստեփանակերտ-Գորիս այլընտրանքային երթուղու կառուցումը․ անդրադարձ |artsakhpress.am|
artsakhpress.am: Ստեփանակերտ-Գորիս այլընտրանքային ճանապարհի նորակառույց հատվածը սկիզբ է առնում Ստեփանակերտ-Բերձոր մայրուղու 36-րդ կմ-ից՝ Բերդաձորի ենթաշրջանի Մեծ շեն տանող խաչմերուկից։
Այս մասին նշված է Արցախի հանրային հեռուստատեսության անդրադարձում՝ Բերձորի միջանցքում կառուցված ճանապարհի և ընթացիկ աշխատանքների վերաբերյալ։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ավելի քան 21 կմ երկարությամբ և 11 մետր լայնությամբ նորակառույց ճանապարհն անցնում է Մեծ շենով, շարունակվում՝ դեպի Հին շեն, այնուհետև ձգվում մինչև Աղավնո գետի վրա կառուցված կամուրջը։
Ճանապարհի շինարարությունն ադրբեջանական կողմն էր սկսել դեռևս 2021 թվականին և ավարտին հասցրել մեկ տարվա ընթացքում։
ԱՀ քաղաքաշինության նախարարության ճանապարհաշինության քաղաքականության բաժնի պետ Մհեր Համբարձումյանի խոսքով՝ լրիվությամբ ավարտված է կահավորումը։ Ներկա պահին որոշ տեղերում իրականացվում է կողային առուների կառուցում։
Ավարտին է հասցվել նաև Աղավնո գետի 2 ափերը կապող կամրջի շինարարությունը ։ Նոր երթուղին կհասնի Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր գյուղ, այնտեղից կշարունակվի դեպի Տեղ և կմիանա Գորիս տանող մայրուղուն։ Աղավնո գետի մյուս ափում՝ դեպի Կոռնիձոր, սկսվել է 11 կիլոմետրանոց ճանապարհի շինարարության հողային աշխատանքները, որոնք օգոստոսի 4-ից են ընթանում։ Համայնքի ղեկավարը լիահույս է, որ ճանապարհի գործարկումն աշխուժություն կբերի։ Ճանապարհաշինարարները խնդիր են դրել 8 ոլորանով միանալ կամրջին։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գոռ Ավետիսյանն էլ Առաջին ալիքի լուրերի հետ զրույցում մանրամասնել է, որ ճանապարհի ընդհանուր երկարությունը շուրջ 11,8 կմ է՝ բաժանված երեք տեղամասի։ «Պայմանագրերում նախատեսում են 240 օրում՝ մյուս տարվա գարնան ավարտել ճանապարհի կառուցումը»,- հավելել է Գոռ Ավետիսյանը։ Ըստ տեղամասերի պատասխանատուների՝ այս փուլում հիմնականում հողային աշխատանքներ են ընթանում։
Նախատեսում են մինչև 2023 թվականի գարնան սկիզբ ավարտել բոլոր աշխատանքները՝ այդ թվում բետոնային։ Շինարարությունն իրականացնում է երեք ընկերություն։ Շինարարները վստահեցրել են՝ ամեն ինչ կարվի, որ հնարավորինս շուտ շահագործման հանձնվի ճանապարհը։
«Շինարարության ընթացքը լավ է։ Սկսել ենք 6 կիլոմետրից՝ նախ հեռացնելով բուսական շերտը։ Սպասում ենք լաբորատորիայի պատասխանին, որպեսզի սկսենք լիցքը։ Շարժվում ենք ըստ գրաֆիկի։ Խոչընդոտ չկա։ Սահմանված ժամանակահատվածում կավարտենք»,-ասել է «Քարավան» ՍՊԸ-ի աշխղեկ Արմեն Խաչատրյանը։
Մինչև հիմնական այս ճանապարհահատվածի շինարարության ավարտը Արցախ-Հայաստան ճանապարհային կապը կգործի Աղավնոն շրջանցող 4,5 կիլոմետրանոց խճապատ հատվածով, որն այս օրերին վերակառուցում է «Արցախուղի» ընկերությունը։
ԱՀ քաղաքաշինության նախարարության ճանապարհաշինության քաղաքականության բաժնի պետը վստահեցնում է՝ ժամանակավոր ճանապարհը դժվարանցանելի չի լինի․ կապահովվի անխափան երթևեկություն ցանկացած մեքենայի համար։
Նոր երթուղով նախօրեին երթևեկել է ԱՀ Անվտանգության քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը և քաղաքաշինության ոլորտի պատասխանատուների հետ տեղում ծանոթացել ընթացող աշխատանքներին։

What stage is the construction of the Stepanakert-Goris alternative route in
The newly constructed section of the Stepanakert-Goris alternative road starts from the 36th km of the Stepanakert-Berdzor highway, from the cross-road leading to Mets Shen of the Berdadzor sub-region. The road with a length of more than 21 km and a width of 11 meters passes through the Mets Shen, continues to the Hin Shen, and then stretches to the bridge built on the Aghavno River.
The construction of the road was started by the Azerbaijani side back in 2021 and completed within a year.
According to Mher Hambardzumyan, Head of the Road Construction Policy Department of the Ministry of Urban Planning of the Republic of Artsakh, the furnishing has been completed. At present, the construction of side streams is being carried out in some parts.
The construction of the bridge connecting the two banks of the Aghavno River has also been completed. The new route will reach the village of Kornidzor in the Syunik region, then will continue to Tegh and connect with the highway leading to Goris. On the other bank of the Aghavno River, towards Kornidzor, the earthworks for the construction of the 11-kilometer road have started since August 4. The road builders set the problem of connecting to the bridge with 8 bends.
Gor Avetisyan, Executive Director of the "Road Department" Foundation of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructures of the Republic of Armenia in an interview with the Armenian Public TV channel, detailed that the total length of the road is about 11.8 km, divided into three sections. "In the contracts, it is planned to complete the construction of the road in around 240 days, in the spring of next year," added Gor Avetisyan.
The construction is carried out by three companies. The builders assured that everything will be done to put the road into operation as soon as possible,” said Armen Khachatryan, the head of "Caravan" LLC.
"Until then, we will temporarily pass through a 4-kilometer track section which is connecting with the current highway, right above Aghavno, which is currently being reconstructed by the "Artsakhughi" company," he added.
The head of the Road Construction Policy Department of the Ministry of Urban Planning of the Artsakh Republic assures that the temporary road will not be difficult to pass.