Կայունության և անվտանգության ապահովման տրամաբանության շրջանակում է նման որոշում կայացվել. Արմեն Գրիգորյանը՝ ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժեր Ղազախստան ուղարկելու մասին |1lurer.am|
14:00 - 07 հունվարի, 2022
1lurer.am: ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը պատասխանել է հարցին, թե ինչու Հայաստանը՝ որպես ՀԱՊԿ նախագահող երկիր, որոշում ընդունեց Ղազախստան խաղաղապահ առաքելություն, այդ թվում՝ նաև հայկական ստորաբաժանումներ ուղարկել, և արդյոք ՀՀ-ն հետաքրքրվա՞ծ է, որ ՀԱՊԿ մեխանիզմներն աշխատեն:
«Այստեղ պատասխանը միանշանակ է՝ այո՛: Եթե «այո» է պատասխանը, ուրեմն Հայաստանը, ելնելով այդ պատասխանից, փորձել է քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի ՀԱՊԿ մեխանիզմներն աշխատեն: ՀԱՊԿ մեխանիզմների աշխատելու տրամաբանության մեջ գործընթաց է տեղի ունեցել:
Նախ՝ ուզում եմ նշել, որ ՀՀ վարչապետը, երբ տեղեկություններ է ստացել Ղազախստանում տեղի ունեցող գործընթացների մասին, երբ ստացել է նախագահ Տոկաևի դիմումը, որպեսզի ՀԱՊԿ-ն օգնություն տրամադրի, խորհրդակցություններ է սկսել ՀԱՊԿ մյուս բոլոր երկրների ղեկավարների հետ, բոլորն իրենց գնահատականներն են տվել իրավիճակին, և երբ Հայաստանն իր որոշումը ևս կայացրել է նաև որպես նախագահող, այդ պահին այնտեղ այլևս հեղափոխական գործընթացներ չէին, արդեն ահաբեկչական գործողություններ կային:
Կայունության և անվտանգության ապահովման տրամաբանության շրջանակում նման որոշում է կայացվել»,- ասաց Գրիգորյանը:

Such a decision was made as part of the logic of ensuring stability and security. Armen Grigoryan on the decision of Armenia to send peacekeepers to Kazakhstan
14:00 - 07 January, 2022
Armen Grigoryan, the Secretary of the Security Council of Armenia, answered the question why Armenia, as the country chairing the CSTO, decided to send a peacekeeping mission to Kazakhstan, including Armenian units, and whether Armenia is interested in the CSTO mechanisms working.
"Here the answer is unequivocal - yes. If the answer is "yes", then Armenia, based on this answer, tried to take steps to make the CSTO mechanisms work.
When the Prime Minister of Armenia received information about the processes taking place in Kazakhstan, when he received the statement of President Tokayev, began consultations with the leaders of other CSTO countries. Everyone gave their assessments of the situation, and when Armenia made its decision, including as the chairman, at that time there were no more revolutionary processes there: there were already terrorist acts. Such a decision was made as part of the logic of ensuring stability and security," Grigoryan said.