ՀԱՊԿ խաղաղապահները Ղազախստանում օգնեցին հաղթահարել ահաբեկչական բացահայտ սպառնալիքը. Լավրով |1lurer.am|
13:36 - 14 հունվարի, 2022
1lurer.am: ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը 2021 թվականին ռուս դիվանագետների աշխատանքի արդյունքների վերաբերյալ մեծ ասուլիս է անցկացնում՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին։ Այս անգամ այն ​​անցկացվում է խառը ձևաչափով. նախարարի հետ կարող են կապ հաստատել և՛ առցանց, և՛ անձամբ՝ գրում է ТАСС-ը։
Չնայած ֆորմալ առումով միջոցառումը նվիրված է անցնող տարվա արդյունքներին, լրագրողներին հետաքրքրել են նաև այս տարվա սկզբին Ղազախստանում տեղի ունեցած իրադարձություններն ու ՀԱՊԿ-ի խաղաղապահների մասնակցությունը:
Լավրովը մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշել է, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) խաղաղապահ առաքելությունը նախագահ Տոկաևի խնդրանքով օգնել է Ղազախստանում հաղթահարել ահաբեկչական սպառնալիքը:
«Ղազախստանի նախագահի խնդրանքով ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերը օգնեցին հաղթահարել ահաբեկչական բացահայտ սպառնալիքը, որը հայտնվել էր Ղազախստանի տարածքում ոչ առանց արտաքին ազդեցության»,- ասել է արտգործնախարարը։

1lurer.am: Russian Foreign Minister Sergey Lavrov is holding a press conference on the results of the work of Russian diplomats in 2021, answering journalists’ questions. This time it is held with a mixed format. The Minister can be contacted ‘online’ or in person, TASS reports.
Although formally dedicated to the results of the past year, the journalists were also interested in the events that took place in Kazakhstan earlier this year and the participation of CSTO peacekeepers.
Lavrov told at the news conference that the Collective Security Treaty Organization (CSTO) peacekeeping mission, at the request of President of Kazakhstan Tokayev, had helped overcome the terrorist threat in Kazakhstan.
“At the request of the President of Kazakhstan, the CSTO peacekeeping forces helped to overcome the obvious terrorist threat, which appeared in the territory of Kazakhstan not without the external influence,” said the Foreign Minister.