Անթալիայում հանդիպել են Արարատ Միրզոյանն ու Սերգեյ Լավրովը․ անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին
21:45 - 10 մարտի, 2022
Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 10-ին հանդիպել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը և Սերգեյ Լավրովն անդրադարձել են հայ-ռուսական  համագործակցության հարուստ օրակարգին, քննարկել դաշնակցային հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր։ Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև առկա քաղաքական երկխոսության մակարդակի, բարձր և բարձրագույն մակարդակներում շփումների ակտիվության կապակցությամբ։
«Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հանգամանալից մտքեր են փոխանակել ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ, ԱՊՀ և միջազգային այլ հարթակներում փոխգործակցության սերտացման և արդյունավետության բարձրացման շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և 2021թ. նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայատարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորման խաղաղ բանակցությունների լիարժեք վերսկսումը։
Նշվում է, որ ՀՀ ԱԳ նախարարը իր գործընկերոջն է ներկայացրել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտում հրադադարի ռեժիմի շարունակական խախտումների և սադրիչ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ կարևորելով լարվածության թուլացման և միջադեպերի կանխման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը։

Ararat Mirzoyan and Sergey Lavrov met in Antalya: the settlement process between Armenia and Turkey was touched upon
21:45 - 10 March, 2022
Within the framework of the diplomatic forum in Antalya, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov on March 10, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reports.
During the meeting, Ararat Mirzoyan and Sergey Lavrov touched upon the rich agenda of Armenian-Russian cooperation, discussed issues of further strengthening of allied relations. The interlocutors expressed satisfaction with the level of political dialogue between the two countries, the activity of contacts at the high and highest levels.
The parties touched upon the implementation of the trilateral agreements signed on November 9, 2020, January 11, 2021 and November 26, 2021.
The importance of a full-fledged resumption of peace talks on a comprehensive and lasting settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-chairmanship was stressed.
The Armenian Foreign Minister presented the situation that has developed as a result of violations of the ceasefire regime and provocative actions of the Azerbaijani Armed Forces in Nagorno-Karabakh and on the Armenia-Azerbaijan border. The settlement process between Armenia and Turkey was touched upon.