Արցախի ԱԳ նախարարը Ռուսաստանում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել
Հունիսի 21-27-ը Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանն աշխատանքային այցով գտնվում էր Ռուսաստանի Դաշնությունում։
Մոսկվայում և մի շարք այլ քաղաքներում Արցախի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը հանդիպումներ է ունեցել քաղաքական, տեղեկատվական, հասարակական, գիտակրթական շրջանակների, Ռուսաստանի հայ համայնքի և Հայ Առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչների հետ։
Քննարկվել են տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին, հնարավոր զարգացումներին, տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական գործընթացներում Արցախի դերին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարներին, Արցախ-Սփյուռք կապերի հետագա խորացմանն առնչվող հարցեր։

Foreign Minister of Artsakh held several meetings in Russia
On May 21-27, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh David Babayan was on a working visit to the Russian Federation, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh reports.
In Moscow and a number of other cities, the Foreign Minister of Artsakh had meetings with representatives of political, information, public, scientific-educational circles, the Armenian community of Russia and the Armenian Apostolic Church.
Issues related to the current situation and possible developments in the region, the role of Artsakh in regional geopolitical processes, the prospects for the settlement of the Azerbaijan-Karabagh conflict, and further deepening of the Artsakh-Diaspora relations were discussed.