ԱԱԾ-ն՝ ազգությամբ քուրդ Աթիլլա Չիչեքին և Հուսեյին Յըլդրըմին Թուրքիային արտահանձնելու վերաբերյալ հնչեցվող քննադատությունների մասին
18:00 - 25 սեպտեմբերի, 2022
ԱԱԾ-ն հաղորդագրություն է տարածել, որում մասնավորապես ասվում է.
«Հաշվի առնելով սոցիալական ցանցերում, զանգվածային լրատվության տարբեր միջոցներով հասարակա-քաղաքական գործունեություն իրականացնող որոշ անհատների կողմից ազգությամբ քուրդ Աթիլլա Չիչեքին և Հուսեյին Յըլդրըմին Թուրքիային արտահանձնելու վերաբերյալ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հասցեին հնչեցվող անհիմն ու մերկապարանոց քննադատությունները՝ տեղեկացնում ենք, որ շրջանառվող ստահոդ լուրերը ոչ միայն չեն համապասխանում իրականությանը, այլև չունեն որևէ իրավական հիմք. դրանցով փորձ է կատարվում թիրախավորել Ծառայությանը։
Տեղեկացվում է որ քրեական վարույթների շրջանակներում դատապարտված անձանց հանձնման գործընթացը դուրս է Ծառայության լիազորությունների շրջանակից»։
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հաղորդագրությամբ նաև հորդորում է զերծ մնալ պետական կառույցների հեղինակությունը արատավորող երկրի արտաքին անվտանգությունը խաթարող ապատեղեկատվություն տարածելու անթույլատրելի գործելաոճից և զգուշացնում է, որ Ծառայությունն իր լիազորությունների շրջանակում ստուգողական գործողությունների միջոցով հետամուտ է լինելու պարզելու ստահոդ լուրեր տարածողների իրական շարժառիթները և քողարկված մղումները։

NSS comments on the criticism of the extradition of Atilla Çiçek and Hüseyin Yıldırım to Turkey
"Taking into account the groundless criticism of the RA National Security Service regarding the extradition of Atilla Çiçek and Hussein Yıldırım of Kurdish nationality to Turkey by some individuals who carry out socio-political activities on social networks and through various means of mass media, we inform you that the circulating false news not only does not correspond reality but also have no legal basis. Thus, an attempt is made to target the NSS."
It is reported that the process of handing over persons convicted within the framework of criminal proceedings is outside the scope of the Service's powers.
In a statement, the National Security Service also urges to refrain from the impermissible practice of disseminating disinformation that tarnishes the reputation of state institutions and undermines the external security of the country and warns that the Service will investigate the real motives and hidden motives of those who spread false news through verification operations within the scope of its powers.
It should be reminded that today it became known that Armenia handed over two Kurdish fighters to Turkey.