Ադրբեջանի փոխվարչապետը արձագանքել է հայ-ադրբեջանական սահմանին 3 անցակետ ստեղծելու մասին Հայաստանի առաջարկին
14:17 - 27 հոկտեմբերի, 2022
Ադրբեջանի հետ սահմանին 3 անցակետ ստեղծելու մասին Հայաստանի կառավարության առաջարկը համարում ենք 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետով ստանձնած պարտավորությունների կատարման իմիտացիա։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաեւը։
«Անցկացված մոնիտորինգի արդյունքներով՝ այդ կետերից ճանապարհները պիտանի չեն Նախիջևանի հետ տրանսպորտային կապի և միջազգային տարանցիկ փոխադրումների համար, ինչը կոմունիկացիաների վերականգնման նպատակներից մեկն է։ Բացի այդ, որպես կանոն, անցակետերը բացվում են կողմերի փոխադարձ համաձայնության հիման վրա․ Ադրբեջանի հետ այս հարցում պայմանավորվածություն չի եղել»,- ասել է Մուստաֆաեւը։
«Այսպիսիով, Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի տրանսպորտային հաղորդակցությանը վերաբերող 9-րդ կետի պայմանների չկատարման հիմնական պատճառը հանդիսանում է Հայաստանի դժկամությունը՝ ներկայացնել նույն մոնիթորինգի կողմից առաջարկված ավտոմոբիլային ճանապարհի օպտիմալ երթուղին»,- ասել է Ադրբեջանի փոխվարչապետը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ Հայաստանը Ադրբեջանից սպասում է դրական արձագանքի՝ 3 անցակետի բացման վերաբերյալ։
Ավելի վաղ Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը շրջանառության մեջ է դրել նախագիծ, որով առաջարկվում է անցակետեր ստեղծել հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշ հատվածներում:

2022-10-27-5dc2647d-4301-4898-80a9-c2c7fe499ebf.jpg
The Deputy PM of Azerbaijan responded to Armenia’s proposal to create 3 checkpoints on the Armenian-Azerbaijani border
We consider the proposal of the Armenian government to establish 3 checkpoints on the border with Azerbaijan as an imitation of the fulfillment of the obligations assumed by point 9 of the tripartite statement of November 9, 2020. This was announced by the Deputy Prime Minister of Azerbaijan, Shahin Mustafayev.
“According to the results of the conducted monitoring, the roads from those points are not suitable for transport connection with Nakhichevan and international transit transportation, which is one of the goals of the restoration of communications. In addition, as a rule, checkpoints are opened based on the mutual agreement of the parties. There was no agreement on this issue with Azerbaijan. Thus, the main reason for non-fulfillment of the conditions of point 9 regarding the transport communication of the western regions of Azerbaijan and Nakhichevan is the reluctance of Armenia to present the optimal route of the motor road proposed by the same monitoring,” said the Deputy Prime Minister of Azerbaijan.
It should be reminded that RA Prime Minister Nikol Pashinyan said that Armenia is waiting for a positive response from Azerbaijan regarding the opening of 3 checkpoints.
Earlier, the National Security Service of Armenia put into circulation a project proposing to create checkpoints in some parts of the Armenian-Azerbaijani border.