Բելառուսի նախագահի հախուռն, բանակցությունների տրամաբանությունից կտրված հայտարարությունները մեկնաբանելը տեղին չենք համարում․ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ
15:31 - 02 նոյեմբերի, 2022
Բելառուսի նախագահի հախուռն, բանակցությունների տրամաբանությունից կտրված և ամենևին ոչ դաշնակցային֊գործընկերային հայտարարությունները, որոնք հարցականի տակ են դնում իր իսկ կողմից ՀԱՊԿ շրջանակներում ստորագրած անդամ-պետության պարտավորությունները, մեկնաբանելը տեղին չենք համարում:
Infocom-ի հարցին ի պատասխան ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը այսպես է արձագանքել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի վերջին հայտարարություններին։
Հիշեցնենք, որ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն երեկ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ զրույցում, անդրադառնալով Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին տիրող իրավիճակին, ասել էր, որ Ռուսաստանը այնտեղ արդեն միջնորդ է՝ անդրադառնալով նաև Եվրոպական Միության դիտորդներին․  «Ես հասկանում եմ, թե ինչ խաղ է, ինչու են Եվրամիությունը ներքաշել դրա մեջ, ինչու են այնտեղ քարշ տալիս ԵԱՀԿ-ին։ Դե ինչո՞ւ։ Դե, հասկանալի է, թե ինչու։ Ի՞նչ են անելու այնտեղ, եթե այնտեղ արդեն միջնորդ կա»,- մասնավորապես նշել էր Լուկաշենկոն։

We do not consider it appropriate to comment on the stubborn statements of the President of Belarus, disconnected from the logic of negotiations -  RA MFA
15:31 - 02 November, 2022
We do not consider it appropriate to comment on the stubborn statements of the President of Belarus, disconnected from the logic of negotiations - RA MFA
We do not consider it appropriate to comment on the obstinate statements of the President of Belarus, disconnected from the logic of negotiations and not at all alliance-partnership, which call into question the obligations of the member-state signed by him within the framework of the CSTO.
In response to Infocom's question, Vahan Hunanyan, spokesperson of the RA Foreign Ministry, responded to the latest statements of the President of Belarus, Alexander Lukashenko.
It should be reminded that Alexander Lukashenko, in a conversation with CSTO Secretary General Stanislav Zas yesterday, referring to the situation on the border of Armenia and Azerbaijan, said that Russia is already a mediator there, also referring to the observers of the European Union.
"I understand what kind of game it is, why they dragged the European Union into it, why they drag the OSCE there. Well, why? Well, it is understandable why. What will they do there, if there is already a mediator there?" Lukashenko specifically noted.