Հայաստանի ԱԳ նախարարի հանդիպումը Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի պետքարտուղարի հետ
16:40 - 01 դեկտեմբերի, 2022
Դեկտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը լեհական Լոձ քաղաքում հանդիպում է ունեցել Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի պետքարտուղար Լիվիա Լոյի հետ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցեր, մտքեր փոխանակել միջազգային հարթակներում հաստատված արդյունավետ փոխգործակցության շուրջ:
Զրուցակցիների ուշադրության կենտրոնում են եղել նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգային հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջը ներկայացրել է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և անվտանգության հաստատման վերաբերյալ հայկական կողմի մոտեցումները` ընդգծելով Ադրբեջանի շարունակական սադրիչ գործողությունների ու ՀՀ ինքնիշխան տարածնքերի նկատմամբ իրականացվող ագրեսիաների անընդունելիությունը: Հայկական կողմն շեշտել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերման և հումանիտար խնդիրների հասցեագրման հրամայականը:

The meeting of the Minister of Foreign Affairs of Armenia with the Secretary of State of the Federal Department of Foreign Affairs of Switzerland
16:40 - 01 December, 2022
On December 1, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan had a meeting with the Secretary of State of the Swiss Federal Department of Foreign Affairs, Livia Leu, in the Polish city of Łódź.
During the meeting, the interlocutors discussed agenda issues of bilateral relations and exchanged thoughts on effective interaction established on international platforms.
Regional and international agenda issues were also at the center of the attention of the interlocutors.
Ararat Mirzoyan presented to his colleague the approaches of the Armenian side regarding the establishment of stable peace and security in the region, emphasizing the unacceptability of continuous provocative actions of Azerbaijan and aggressions against the sovereign territories of Armenia. The Armenian side emphasized the imperative of withdrawing the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia and addressing humanitarian issues.