Ըստ ՄԻԵԴ վճռի՝ ՀՀ-ն ավելի քան 4 հազար եվրո պետք է վճարի դատավոր Սամվել Մնացականյանի ժառանգներին
Ըստ ՄԻԵԴ վճռի՝ ՀՀ-ն ավելի քան 4 հազար եվրո պետք է վճարի դատավոր Սամվել Մնացականյանի ժառանգներին |azatutyun.am|
azatutyun.am: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) «Մնացականյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով վճռել է, որ հայաստանյան ատյանները խախտել են դատավոր Սամվել Մնացականյանի արդար դատաքննության իրավունքը։
Միջազգային դատարանը պարտավորեցրել է 4 հազար 900 եվրո վճարել հանգուցյալ դատավորի ժառանգներին՝ որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում։
Մնացականյանին 2011 թվականին աշխատանքից ազատել էին այն պատճառաբանությամբ, որ նա պատշաճ չի հիմնավորել գրավի դիմաց մեղադրյալին ազատ արձակելու իր որոշումը։

According to the ECtHR ruling, RA must pay more than 4 thousand euros to the heirs of judge Samvel Mnatsakanyan |azatutyun.am|
The European Court of Human Rights (ECHR) ruled in the “Mnatsakanyan v. Armenia” case that the Armenian courts violated the right to a fair trial of judge Samvel Mnatsakanyan.
The international court obliged to pay 4 thousand 900 euros to the heirs of the late judge as compensation for non-material damage.
Mnatsakanyan was fired in 2011 on the grounds that he did not properly justify his decision to release the accused on bail.