Այսօր ՄԻԵԴ-ը հրատապ ծանուցում է ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին Լաչինի միջանցքը ապաշրջափակելու մասին
20:24 - 16 հունվարի, 2023
Այսօր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրատապ ծանուցում է ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին Լաչինի միջանցքը ապաշրջափակելու մասին իր՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշման կատարումը Ադրբեջանի կողմից վերահսկելու նպատակով:
Նշենք, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին Ադրբեջանը դիմել էր Եվրոպական դատարան՝ պահանջելով վերացնել միջանկյալ միջոց կիրառելու որոշումը: Միաժամանակ Ադրբեջանը պահանջել էր միջանկյալ միջոցներ կիրառել Հայաստանի դեմ, այն է՝ «ձեռնարկել իր իրավասությունից բխող բոլոր միջոցները ուղղված Ռուս խաղապահների ժամանակավոր տեղակայման վայրում գտնվող Ադրբեջանի տարածքում բժշկական անհետաձգելի օգնության կարիք ունեցող մարդկանց համարժեք բուժմանը և խուսափել այս ուղղությամբ որևէ խոչընդոտ ստեղծելուց»:
Ի պատասխան Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը 2022 թվականի դեկտեմբերին և 2023 թվականի հունվարին Եվրոպական դատարան է ուղարկել պարբերաբար թարմեցվող տեղեկություն Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար ծանր վիճակի մասին:
Միաժամանակ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը Եվրոպական դատարանից պահանջել էր անհապաղ ծանուցում ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին Ադրբեջանի կողմից Եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշումը չկատարելու վերաբերյալ:
Եվրոպական դատարանը, հաշվի առնելով կողմերի ներկայացրած փաստարկները, այսօր մերժել է Ադրբեջանի պահանջներն ամբողջությամբ՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշումը թողելով ուժի մեջ: Եվրոպական դատարանը մերժել է նաև Հայաստանի դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին Ադրբեջանի պահանջը:

Today, the ECHR sent an urgent notice to the Committee of Ministers of the Council of Europe on the unblocking of the Lachine Corridor
20:24 - 16 January, 2023
Today, the European Court of Human Rights sent an urgent notice to the Committee of Ministers of the Council of Europe in order to monitor Azerbaijan's implementation of its December 21, 2022 decision to unblock the Lachin Corridor.
It should be noted that on December 22, 2022, Azerbaijan appealed to the European Court, demanding to cancel the decision to apply an interim measure.  At the same time, Azerbaijan demanded to apply interim measures against Armenia, that is, to "take all measures within its jurisdiction aimed at the adequate treatment of people in need of urgent medical assistance on the territory of Azerbaijan at the place of temporary deployment of Russian gamekeepers and to avoid creating any obstacles in this direction."
In response, the Office of the Representative for International Legal Affairs sent regularly updated information to the European Court in December 2022 and January 2023 about the dire humanitarian situation in Nagorno-Karabakh around the Lachin Corridor.
At the same time, the Office of the Representative for International Legal Affairs requested the European Court to send an immediate notification to the Committee of Ministers of the Council of Europe regarding Azerbaijan's failure to comply with the decision of the European Court of December 21, 2022.
The European Court, taking into account the arguments presented by the parties, today rejected Azerbaijan's claims in full, leaving the decision of December 21, 2022 in force.  The European Court also rejected Azerbaijan's request to apply an interim measure against Armenia.