ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ Մակրոնի հռետորաբանությունը չի անհամապատասխանում Ֆրանսիայի գործողություններին |tert.am|
15:33 - 19 փետրվարի, 2023
tert.am: ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ասել է, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հռետորաբանությունը՝ ուկրաինական հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ, չի համապատասխանում Ռուսաստանի հաղթանակի անընդունելիության և Ուկրաինայի զինված ուժերին զենք մատակարարելու մասին նրա հայտարարություններին։
«Ֆրանսիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է. դաշինքը բոլոր փաստաթղթերում Ռուսաստանին որպես հակառակորդ է սահմանել։ Փարիզը գուցե դիմադրել է, բայց ոչինչ անել չի կարողացել։ Զենքի մատակարարումը Ռուսաստանի հաղթանակի անթույլատրելիության մասին հայտարարությունների ֆոնին որևէ այլ տրամաբանական եզրակացություն չի թողնում՝ բացառությամբ մի բանի․ նրանք ցանկանում են, որ մենք պարտվենք»,- գրել է Մարիա Զախարովան իր թելեգրամյան ալիքում։
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել էր, որ իր երկիրը երբեք հանդես չի եկել և չի քարոզելու Ռուսաստանի պարտությունը։ Մակրոնի խոսքով ոմանք կցանկանային «առաջին հերթին ջախջախել Ռուսաստանը» և «հարձակվել հենց ՌԴ-ի տարածքի վրա»։
«Սակայն դա երբեք չի եղել և չի լինի Ֆրանսիայի դիրքորոշումը»,- ասել էր նա:
Միաժամանակ Մակրոնը նաև կարծիք էր հայտնել, որ կողմերից ոչ մեկին չի հաջողվի ամբողջական հաղթանակի հասնել։

The Russian Foreign Ministry stated that Macron's rhetoric is not inconsistent with France's actions |tert.am|
15:33 - 19 February, 2023
Maria Zakharova, the official representative of the Russian Foreign Ministry, said that French President Emmanuel Macron's rhetoric regarding the peaceful settlement of the Ukrainian conflict does not correspond to his statements about the inadmissibility of Russia's victory and the supply of weapons to the armed forces of Ukraine. This is how Zakharova interpreted Macron's words about the inadmissibility of Russia's defeat.
"France is a member of NATO. The alliance defined Russia as an opponent in all documents. Paris may have resisted, but could not do anything and expressed solidarity with it. The supply of weapons against the backdrop of statements about the inadmissibility of Russia's victory leaves no other logical conclusion, except for one thing: they want us to lose," wrote Maria Zakharova in her Telegram channel.
Earlier, French President Emmanuel Macron announced that his country has never advocated and will not promote Russia's defeat. According to Macron, some would like to "destroy Russia first" and "attack the territory of the Russian Federation".
"However, this has never been and will never be the position of France," he said. At the same time, Macron also expressed the opinion that none of the sides will be able to achieve a complete victory.