Գալուզինն ու Կլաարը անդրադարձել են Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայմանը |1lurer.am|
<di1lurer.am: v>Փետրվարի 21-ին եվրոպական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինի հեռախոսազրույցը Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ: Այս մասին հայտնել են ՌԴ արտգործնախարարությունից:
Գալուզինը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն ծավալելու մասին Բրյուսելի որոշումը աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ ունի: Նրա խոսքով՝ այն չի նպաստում Հարավային Կովկասի կայունացմանը։ Գալուզինն ընդգծել է նախաձեռնության շուրջ Բաքվի և Երևանի միջև կոնսենսուսի բացակայությունը։
Ռուսական կողմը նշել է նաև, որ Ժնևյան միջազգային քննարկումների կանոնավոր փուլերի չեղարկումը հակաարդյունավետ է։
«Նման պրակտիկան կարող է հանգեցնել այդ կարևոր բանակցային մեխանիզմի աշխատանքի փաստացի արգելափակմանը, ինչը կարող է վնաս հասցնել տարածաշրջանային անվտանգությանը»,- նշված է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Գալուզինը հաստատել է ռուսական կողմի դիրքորոշումը՝ հօգուտ Ժնևյան ձաչափի հաստատված օրակարգի շարունակման:

Galuzin and Klaar referred to the deployment of the EU observation mission in Armenia |1lurer.am|
On February 21, at the initiative of the European side, Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin had a telephone conversation with Toivo Klaar, the EU's special representative for the South Caucasus. This was reported by the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation.
Galuzin expressed his opinion that the decision of Brussels to expand the EU civil mission in Armenia has a geopolitical context. According to him, it does not contribute to the stabilization of the South Caucasus. Galuzin emphasized the lack of consensus between Baku and Yerevan regarding the initiative.
The Russian side also noted that canceling the regular rounds of Geneva international discussions is counterproductive.
"Such a practice can lead to the actual blocking of the work of that important negotiation mechanism, which can harm regional security," the Russian Foreign Ministry said in a statement.
Galuzin confirmed the position of the Russian side in favor of continuing the agenda approved by the Geneva format.