Ռուբեն Ռուբինյանն ԱՄՆ դեսպանի հետ հանդիպմանը բարձրաձայնել է Ադրբեջանի ագրեսիվ ու ռազմատենչ քաղաքականությունը զսպելու հրամայականի մասին
17:30 - 27 փետրվարի, 2023
Հայաստանի հանրապետության ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը փետրվարի 27-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին:
Ինչպես տեղեկանում ենք ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, շնորհավորելով պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` Ռուբեն Ռուբինյանը համոզմունք է հայտնել, որ Քրիստինա Քվինին իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-ամերիկյան համագործակցության խորացմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ գործընկերային եւ բարեկամական հարաբերություններին վերաբերող հարցեր: Նշվել է, որ հայ-ամերիկյան հարաբերություններում կարեւոր տեղ է զբաղեցնում միջխորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափը:
Ներկայացնելով իրավիճակը տարածաշրջանում` Ռուբեն Ռուբինյանը բարձրաձայնել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումն անհապաղ դադարեցնելու եւ Ադրբեջանի ագրեսիվ ու ռազմատենչ քաղաքականությունը զսպելու հրամայականի մասին:
Դեսպանն արժեւորել է հայ-ամերիկյան համագործակցության խորացումը, տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը:

In a meeting with the US ambassador, Ruben Rubinyan spoke about the imperative to restrain Azerbaijan's aggressive and bellicose policy
17:30 - 27 February, 2023
On February 27, Deputy Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Ruben Rubinyan received the newly appointed US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Kristina Kvien.
Congratulating on assuming the position, Rubinyan stated he believes Kvien will contribute to the deepening of Armenian-American cooperation with her activities.
Issues related to bilateral partnerships and friendly relations were discussed at the meeting. It was noted that the format of inter-parliamentary cooperation occupies an important place in Armenian-American relations.
Presenting the situation in the region, Ruben Rubinyan spoke about the imperative to immediately stop the illegal blocking of the Lachin Corridor by Azerbaijan and curb Azerbaijan's aggressive and bellicose policy.
The ambassador appreciated the deepening of Armenian-American cooperation and the establishment of peace in the region. Thoughts were exchanged on the process of normalization of Armenia-Turkey relations.